ABD’nin Arabistan’ı Liberalleştirme Planı

06.10.2018 14:05

405 Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD’nin Arabistan’ı Liberalleştirme Planı

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu, Suudi Arabistan’da Vahhabiliği ayakta tutan Emri Bi’l Maruf Nehyi Ani’l Münker kurumu yetkilileriyle bir araya geldi.

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu ile Suudi Arabistan’da Vahhabiliği ayakta tutan Emri Bi’l Maruf Nehyi Ani’l Münker kurumu yetkililerinin görüşmesi başkent Riyad’da gerçekleşti.

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, Riyad’da ciddi bir açılım gördüklerini ve bunun kendilerini çok memnun ettiklerini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu, kadınların artık araba kullanabilmeleri ve Riyad’da Cirque du Soleil konseri düzenlenmesinin umut vaad ettiğinin altını çizdi.

Suudi Arabistan Veliahtı Muhammed Bin Selman, ülkesini Amerika Birleşik Devletleri’nin planı çerçevesinde liberalleştirmeye çalışıyor.

Vahhabiliğin anayurdu olan Suudi Arabistan, Muhammed Bin Selman’ın Veliaht olmasıyla birlikte hızla liberalleşme yoluna girdi.

Washington ziyaretinde verdiği bir mülakatta, “Amerika’nın isteği ile Vahhabiliği Balkanlara ve diğer bölgelere yaydıklarını” belirten Veliaht Muhammed Bin Selman, yine Amerika’nın isteği ile Suudi Arabistan’ın ve bölge Körfez ülkelerinin liberalleşme projesini yürütüyor.

Suudi Arabistan’ın liberalleşmesi yolunda Emri Bi’l Maruf Nehyi Ani’l Münker kurumu en büyük engel olarak görülüyordu.

Muhammed Bin Selman, geçtiğimiz yıl, Emri Bi’l Maruf Nehyi Ani’l Münker kurumunun birçok yetkisini elinden aldı ve kurumu küçültme yoluna gitti.

Suudi Arabistan, Muhammed Bin Suud’un ailesi tarafından yürütülürken, Al-i Şeyh olarak ifade edilen Muhammed Bin Abdulvahhab’ın ailesi ise ülkede din işlerini organize ediyor.

Emri Bi’l Maruf Nehyi Ani’l Münker kurumunun gücü aynı zamanda Al-İ Şeyh’in gücünü temsil ettiği biliniyor.

Emri Bi’l Maruf Nehyi Ani’l Münker kurumunun yetkilerinin azaltılmasına Abdulaziz Al-i Şeyh’ten hiçbir tepki gelmemişti.

Muhammed Bin Selman’ın geçtiğimiz Kasım ayında birçok prens ve işadamını tutuklaması Suudi Arabistan Başmüftüsü Abdulaziz Al-i Şeyh’e de bir mesaj olduğu ifade ediliyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR