‘ABD’nin en güçlü silahı, Rusya ve Çin yüzünden değerini kaybetti’

15.09.2017 23:12

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘ABD’nin en güçlü silahı, Rusya ve Çin yüzünden değerini kaybetti’

Rus askeri televizyonu Zvezda, Royal United Services Institute (RUSI) raporunun özetini yayınlayan The National Interest dergisine dayandırdığı haberinde, siber savaş silahları veya gemisavar füzeler gibi Rus ve Çin yapımı ucuz silahların Batı’nın pahalı silah bağımlılığını etkileyebileceğini aktardı.

Habere göre Batılı analistler, Batının kullandığı silahların çoğunun ‘çok büyük, sayısı yetersiz ve pahalı’ olduğuna dikkat çekti.RUSI’nin raporunda, “Batılı hükümetler, 70 bin dolarlık silahları veya bir saatlik uçuşları 30 bin dolara mal olan avcı uçaklarını en iyi durumda 10 bin dolarlık bir Toyota pikap aracını imha etmek için kullandıkları ortaya çıkınca bu finansmanın dengesizliğinin farkına vardı” ifadelerine yer verildi.

Bununla birlikte tutarı 3.9 milyar doları bulan bir İngiliz uçak gemisinin imha edilmesi için her biri 640 bin dolar tutarında olan toplam 10 adet füzenin yeterli olduğu vurgulandı.

‘ABD’NİN EN İYİ TEKNOLOJİLERİ DAHİ ÜSTÜNLÜK SAĞLAYAMIYOR’

Batılı silahlı kuvvetlerinin genel olarak dış savaşlara yönelirken Rusya ve Çin’in ise kendi sınırlarını korumaya odaklandığı ve bu nedenle Batı’nın teknolojik bir üstünlüğe bel bağlayamayacağı belirtilen raporda, “Böylelikle, potansiyel karşıtlarına göre savunma teknolojilerini geliştirmek için çok daha fazla harcama yapsa da, ABD’nin en iyi teknolojileri dahi belli çatışma sahalarında aynı orantıda üstünlük sağlamayabiliyor” dendi.

Raporda ABD’nin hangi silahlarının en fazla değer kaybettiği belirtilmiyor, ancak The National Interest’e göre ‘ABD Deniz Kuvvetlerinin gözdesi olan uçak gemileri bu listenin başında olabilir’. Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz