ABD’nin İran’ı Suçlama Çabaları

01.11.2018 12:40

429 Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD’nin İran’ı Suçlama Çabaları

Amerika’nın BM genel kurulu güvenlik ve silahsızlanma komisyonundaki temsilcisi Robert Wood korsan İsrail ve Suud rejiminin Ortadoğu bölgesinde yıkıcı faaliyetlerine değinmeksizin kendince İran’ı bölgenin baş sorunu niteledi.

Amerikalı temsilci Wood Çarşamba günü BM genel kurulu güvenlik ve silahsızlanma komisyonun silahsızlanma ve bölgesel güvenlik başlıklı oturumundan yaptığı konuşmada, Ortadoğu bölgesi güvenlik sorunu bulunduğunu, Bercam nükleer anlaşması da İran İslam Cumhuriyeti’nin davranışlarının değişmesine sebebiyet veremedeğini belirtti.

Amerikalı temsilci Wood, Bercam nükleer anlaşması bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağladığını söyleyen görüşün devre dışı kaldığını iddia etti. Wood ayrıca İran Bercam’ın iktisadi faydalarından bölgeyi istikrarsızlaştırma yolunda yararlandığını ileri sürdü.

Amerikalı yetkilinin bu iddiası, S. Arabistan terörün baş kaynağı ve korsan İsrail de teröristlerin baş hamisi olarak ve elinde bulundurduğu yüzlerce nükleer başlıkla Ortadoğu bölgesini istikrarsızlığa ve güvensizliğe sürükledikleri halde gündeme geliyor.

Amerika Başkanı Donald Trump 8 Mayıs 2018’de Bercam nükleer anlaşmasından çekildiğini açıkladı. Trump’ın bu kararı uluslararası camiadan tepki gördü.

İlgili Terimler :

YORUMLAR