Afganistan: IŞİD’in üstlendiği intihar saldırısı sonrası tüm militanlar öldürüldü

31.07.2017 18:42

Kişi Okumuş

0 Yorum

Afganistan: IŞİD’in üstlendiği intihar saldırısı sonrası tüm militanlar öldürüldü

Afganistan’ın başkent Kabil’de Irak Büyükelçiliğine saldırı düzenlendi. IŞİD’in üstlendiği saldırı sonrası çatışma çıktı. Afganistan İçişleri Bakanlığı, 4 saat süren çatışmada tüm militanların öldürüldüklerini açıkladı.

Afganistan İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, eylemcilerden biri üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdi. Üç saldırgan ise elçiliğe girdi.

Irak Dışişleri Bakanlığı, saldırıda 2 Afgan güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Bakanlık, saldırı nedeniyle tahliye edilen diplomatik görevlilerin Mısır Büyükelçiliğine sığındıklarını duyurdu.

Beyrut merkezli Arapça yayın yapan Al Sumaria televizyonu, Irak Dışişleri Bakanı Ahmed Jamal’ın “Elçilikteki iki diplomat da teröristlere makineli tüfeklerle karşılık verdi” sözlerini aktardı.

Jamal, saldırganlara karşı düzenlenen operasyonun “kahramanca” olduğunu söylerken saldırının ardından incelemelerde bulunmak üzere özel bir heyetin Afganistan’a gönderileceğini belirtti.

Kabil’de Irak Büyükelçiliği ilk kez hedef alınıyor. Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’un IŞİD’den geri alınması, elçilikte kutlanmıştı.

Taliban ve IŞİD saldırıları

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bu yıl da çok sayıda saldırı düzenlendi. Saldırıları Taliban ya da IŞİD üstlendi.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Afganistan’da yılın ilk 6 ayında düzenlenen saldırılarda en az 1662 sivil öldü. Bu ölümlerin yüzde 20’si başkent Kabil’de gerçekleşti.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Kabil’de çoğunlukla Şiilerin yaşadığı bir bölgede araçla düzenlenen intihar saldırısında en az 30 kişi ölmüştü.

31 Mayıs’ta Kabil’în merkezinde düzenlenen büyük bir bombalı saldırıda da 150’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Bu eylem, Afganistan’da Taliban yönetiminin 2001’de ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerince devrilmesinin ardından düzenlenen en büyük saldırıydı.

 

BBC Türkçe

İlgili Terimler :

YORUMLAR