Afganistan Şiileri: Hükümek Güvenliğimizi Sağlamazsa Kendimiz Sağlarız

28.08.2017 13:18

384 Kişi Okumuş

0 Yorum

Afganistan Şiileri: Hükümek Güvenliğimizi Sağlamazsa Kendimiz Sağlarız

Afganistan başkenti Kabil’de Şiilere karşı gerçekleşen saldırıda yakınlarını kaybedenler Afganistan hükümetinden memnun olmadıklarını dile getirerek: “Hükumeti, Afgan vatandaşlarına karşı gerçekleşen birçok saldırıya rağmen vatandaşları gerektiği gibi korumamakla suçladı.

Cuma günü Afganistan’ın başkenti Kabil’de polis üniforması giymiş bir kaç silahlı terörist ve intihar eylemcisi Şiilere ait bir camiye namaz sırasında saldırdı ve saldırı sonucu 40’ı aşkın kişiyi hayatını kaybederken 100’ü aşkın kişi de yaralandı. Söz konusu saldırıda canını kaybedenlerin çoğunu kadınlar oluşturmaktadır.

BM’nin saldırı ile ilgili yayınladığı ilk istatistiklerde 20 sivilin hayatını kaybettiği ve 30’u aşkın kişinin yaralandığı yer alıyordu ancak Afganistan İçişleri Bakanlığı söz konusu saldırıda 28 kişinin öldürüldüğü ve 50 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

Cumartesi günü bu terör saldırısında canını kaybeden en az 30 sivilin cenaze törenine yüzlerce Afganistan vatandaşı katıldı.

Bu törende bulunan Ahter Hüseyin şöyle konuştu: “Hükümet bizi önemsemiyor. Bizi korumak için hiç bir çaba göstermeyen bir hükümetten nasıl bir beklentimiz olabilir?”

Kabil’de gerçekleşen terör saldırısının sorumluluğunu Afganistan’da IŞİD terör örgütüne bağlı grup üstlendi.

Cuma günü gerçekleşen saldırı, içinde bulunduğumuz yılda Afganistan Şiilerinin camilerine karşı gerçekleşen altıncı saldırıdır. Saldırıların yarısının sorumluluğunu Afganistan’da IŞİD terör örgütüne bağlı grup üstlendi.

BM’nin Afganistan’daki heyetinin geçici temsilcisi Toby Lanzer ise bu doğrultuda yayınladığı bildiride şöyle açıklamada bulundu: “Namaz kıldıkları sırada Afganistan Şii toplumuna karşı gerçekleşen yeni saldırının hiç bir açıklaması olamaz.”

Lanzer açıklamasını şöyle sürdürdü: “Dini mekanlar ve ibadet yerlerine karşı gerçekleşen buna benzer saldırılar, savaş suçları düzeyinde uluslararası kanunların ihlalidir.”

Caminin yöneticilerinden Abdulrezak Saha; Hükümetin bu saldırıyı önleyebileceğini ama yapmadığını belirterek, hükümetin gerekli emniyet tedbirlerini almasını, halkın güvenliği için güvenlik tedbirlerini arttırması gerektiğini eğer bunu yapmayacaksa kendilerinin bu görevi yerine getireceğini söyledi.

 Rasthaber
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz