Akar’dan ABD’li mevkidaşına: Kürt kuşağı kurulmasına izin vermeyiz

16.09.2017 20:30

419 Kişi Okumuş

0 Yorum

Akar’dan ABD’li mevkidaşına: Kürt kuşağı kurulmasına izin vermeyiz

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile bir araya geldi. Orgeneral Akar, ABD’nin Suriye’de YPG’ye verdiği destekten duydukları rahatsızlığı Dunford’a iletti.

ki komutanın görüşmesi Arnavutluk’un başkenti Tiran’da dün ve bugün yapılan NATO Askeri Komitesi Genelkurmay Başkanları Toplantısı esnasında gerçekleşti. Akar ve Dunford’un dünkü görüşmesinde Irak’ta Kürt Bölgesel Yönetimi’nin referandum kararındaki ısrarı ve Suriye’deki gelişmeleri ele aldıkları öğrenildi.

Akar, Suriye’de İdlib’de çatışmasızlık bölgesi oluşturulması ve buralara Türkiye, Rusya ve İran’ın gözlemci kuvvetlerinin yerleştirilmesi kararıyla ilgili Dunford’a bilgi verdi. Akar, bir kez daha ABD’nin Suriye’de YPG güçleri ile birlikte hareket etmesinden duyulan rahatsızlığı aktardı ve Türkiye’nin güney sınırlarında bir Kürt kuşağı kurulmasına izin vermeyeceği mesajını iletti.

NATO komuta yapısı çalışmalarının da değerlendirildiği toplantı sırasında Akar ayrıca İtalya, İngiltere ve Romanya genelkurmay başkanları ile de görüştü.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR