Alman bankaların ABD yaptırımlarını delme çabası

09.08.2018 12:29

265 Kişi Okumuş

0 Yorum

Alman bankaların ABD yaptırımlarını delme çabası

Avrupa Birliği AB Bütçe ve İnsan Kaynakları Komiseri Günther Oettinger, Almanya bankaları ABD’nin İran İslam Cumhuriyeti’ne dayattıkları yaptırımları delme yollarını aradıklarını açıkladı.

Çarşamba günü bir açıklama yapan Avrupa Birliği AB Bütçe ve İnsan Kaynakları Komiseri Günther Oettinger, Alman bankaların İran’la işbirliği yapmak ve Washington’un baskılarını etkizi hale getirme yollarını aradıklarını belirtti.

AB komiseri Oettinger, Amerika’da fazla faaliyetleri olmayan Almanya’nın bazı bankaları İran’da faaliyetlerini sürdürme konusunda ısrar ettiklerini kaydetti.

AB komiserinin bu açıklaması, Salı günü Avrupa Birliği Dış Politika Sorumlusu Federica Mogherini’nin danışmanı Nathalie Tocci bir açıklama yaparak, ABD yaptırımları yüzünden İran ile ticari işbirliğini durduran Avrupalı firmaların AB yaptırımları ve cezaları ile karşı karşıya kalacaklarını belirtti.

Bercam nükleer anlaşması 2015 yılında imzalandıktan sonra Almanya’nın İran İslam Cumhuriyeti’ne ihracatı yüzde 22 artış kaydetti ve hali hazırda da yılda 2.6 milyar avroya ulaştı.

Parstoday

İlgili Terimler :

YORUMLAR