Almanya Dışişleri Bakanı, Bild’e yazdı: Türkiye’ye yapılan ekonomik yardımları gözden geçireceğiz

22.07.2017 12:32

447 Kişi Okumuş

0 Yorum

Almanya Dışişleri Bakanı, Bild’e yazdı: Türkiye’ye yapılan ekonomik yardımları gözden geçireceğiz

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Bild’de Almanya’daki Türk vatandaşlarına hitaben mektup yazdı. Mektupta “Alman hükümetinin Türk siyaseti karşısındaki politikaları değişecek. İşbirliğimizi ve özellikle Türkiye’ye yapılan ekonomik yardımları yeniden gözden geçireceğiz” ifadelerine yer verildi.

Cumhuriyet gazetesi’nin aktardığına göre, Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel’in Bild’de yayınlanan Almanya’daki Türk vatandaşlarına hitaben yazdığı mektubunda “Alman Hükümetinin Türk siyaseti karşısındaki politikaları değişecektir. İşbirliğimizi ve özellikle Türkiye’ye yapılan ekonomik yardımları yeniden gözden geçireceğiz ve Avrupa’da da net bir tutum için girişimlerde bulunacağız” ifadelerine yer verildi.

Alman Bild gazetesinde yayınlanan mektubuna “Sevgili Türk hemşerilerim” diye başlayan Gabriel şunları yazdı:

‘ŞU ANDA TÜRKİYE’DE SUÇSUZ ALMAN VATANDAŞLARI TUTUKLANMAKTADIR’

“Federal Hükümetin tümü adına da size bu şekilde hitap etmek istiyorum. Türkiye ile olan ilişkilerimizde şu anda yaşanan büyük zorlukları özellikle siz de hissetmektesiniz. Sizin vatanınız Almanya’dır, fakat birçoğunuz için aynı zamanda da Türkiye’dir.

Bu nedenle size şunu söylemek istiyorum: Almanlarla Türkler arasındaki dostluk büyük bir hazinedir. Biz Türkiye ile iyi ilişkilerimizin olması için her zaman çaba sarf ettik, çünkü Almanya ile Türkiye arasında iyi ilişkilerin sizin açınızdan da önemli olduğunu biliyoruz.

Fakat şu anda Türkiye’de suçsuz Alman vatandaşları tutuklanmaktadır. Alman Hükümeti olarak tepki vermeden seyirci kalmamız mümkün değildir. Vatandaşlarımızı korumak zorundayız.”

İlgili Terimler :

YORUMLAR