Almanya’dan NATO’ya Afrin operasyonunu görüşme çağrısı

25.01.2018 21:35

Kişi Okumuş

0 Yorum

Almanya’dan NATO’ya Afrin operasyonunu görüşme çağrısı

Türkiye’nin Suriye’nin Afrin bölgesine düzenlediği sınırötesi harekata ilişkin ‘büyük endişelerini’ dile getiren Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, NATO’dan Suriye’deki durum ve bu ülkenin kuzeyi konusunda görüşme yapılmasını talep etti.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı’ndan ‘büyük endişe’ açıklaması ve Türkiye’ye silah satışının askıya alındığı duyurmasının ardından yüzünü NATO’ye çevirdi.  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’den Suriye’deki ve bilhassa ülkenin kuzeyindeki durumun NATO içinde görüşülmesi talebinde bulunduğunu belirten Gabriel, ‘bölgede gerilimin daha da tırmanmasının durdurulması, insani yardımların ulaşmasının sağlanması ve sivil nüfusun korunması konusunda Fransa ile kararlılık içinde olduklarına’ dair bir yazılı açıklama yayımladı.

”Türkiye’nin güvenlik çıkarlarının dikkate alınması konusunda Fransa ile hemfikiriz” diye ekleyen Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, ”Ancak Suriye’ye barış ve istikrar getirme çabaları daha fazla askeri çatışmanın çıkmasıyla durdurulmamalı” vurgusu yaptı.

Bunu Türk hükümetine birçok sefer açıkça ifade ettiğini belirten Gabriel, Berlin’in Ankara ile savunma anlaşmalarını Leopard tankalarının modernizasyonu da dahil olmak üzere şimdilik dondurduğunu teyit etti. SPD’li bakan Ankara ile savunma anlaşmalarına dair kararları yeni koalisyon hükümetinin kurulmasına dek erteleme konusunda CDU’lu Başbakan Angela Merkel ile hemfikir olduklarını belirtti.

‘GERGİNLİĞİN OLDUĞU BÖLGELERE SİLAH SATIŞI YAPMAYACAĞIMIZ AÇIK’

Gabriel, öncesinde de ”Silah ihracatına ilişkin müzakerelerde Alman hükümeti için gerginliğin olduğu bölgelere silah satışı yapmamamız ve bunu yapmayacağımız açıktır. Bunun dışında silah satışları konusu koalisyon müzakerelerinde önemli bir rol oynayacak. Bundan dolayı biz geçici hükümet olarak devam eden koalisyon müzakerelerinin sonucunu bekleme konusunda hemfikiriz. Bu kritik görüşmeler  için yeni hükümetin kurulmasını bekleyeceğiz” açıklamasını yaptı.

Almanya’da koalisyon hükümetinin mart sonundan önce kurulamayacağı öngörülüyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz