Ambargo geçici komşuluğumuz daimi

29.07.2018 15:19

292 Kişi Okumuş

0 Yorum

Ambargo geçici komşuluğumuz daimi

İran iş dünyasının Türkiye’ye güveni tam. Türkiye-İran İş Konseyi Genel Sekreteri Celal İbrahimi, yaptırım tehditlerine karşı Türk yetkililerin gösterdikleri tavırdan memnun olduklarını söyledi

ABD, Türkiye’nin İran’a yönelik yaptırımlara uyması için baskıyı artırdı. Ankara’ya gelen ABD’li yetkililer kapı kapı dolaşıp açık tehditler savururken, Türk Hükümeti yaptırımlara uymama noktasında kararlı duruyor. Türkiye’nin tavrından memnun olan İranlı işadamları da, iki ülkenin el ele vererek bütün zorlukları aşabileceği görüşünde.

Türkiye-İran İş Konseyi Genel Sekreteri Celal İbrahimi, Aydınlık’ın sorularını yanıtladı.

– Sayın İbrahimi, bildiğiniz üzere İran’ı hedef alacak yeni yaptırımlara Türkiye’yi ikna için ABD Hazine Bakanlığı’ndan ülkemize bir heyet geldi. Bu ziyarette Türk iş dünyası adeta tehdit edildi. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran’ı hedef alan ambargolara uyulmayacağını kamuoyu önünde ilan ettiler. Türk devlet yönetiminin ambargo tehdidine karşı aldığı tavır, İran iş dünyasında nasıl karşılandı?

Sayın Tayyip Eroğan ve Sayın Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere bütün Türk devlet yöneticilerine, bizlere uygulanmak istenen ambargolara karşı sergiledikleri net duruş için teşekkür ediyorum.

İran milleti ve İran toprağı, Türk milleti ve Türk toprağı ile birleşmiş durumdadır. İster topografik ister morfolojik açıdan bakılırsa, bizim ülkelerimizin toprakları birbirinin devamıdır. Dağlarımız, göllerimiz, derelerimiz birbirine bağlıdır. Baktığımız bulutlar Türkiye’den, Akdeniz’den bize geliyor, yağmuru getiriyor. Çünkü yağmur demek bereket demek, yağmur gelince hayat canlanır, iktisat güçlenir, ilişkiler güçlenir. İranlılar için Türkiye ile ilişki, salt ticaretin çok ötesindedir. Bu bakımdan yapılan açıklama beklediğimiz duruşu ihtiva etmektedir.

– Tahran’da İran’ın Türkiye ile ilişkisinin başka ülkelerle kıyaslanamayacağı yorumu yapılıyor. Sizce Tahran ambargo döneminde Türk işadamlarına daha fazla ayrıcalık tanıyacak mı?

Türkiye bizi, biz de Türkiye’yi tamamlayan iki ülkeyiz. Ülkelerimizin toplam nüfusu 160 milyonun üzerinde. Yani Avrupa’nın güçlü sayılan ülkelerinin nüfusundan fazladır. Bizim halklarımız birbiriyle tanışmış, alışmış ve kaynaşmıştır. Sadece geçen dört ayda 800 binin üzerinde İranlı Türkiye’yi ziyaret etti. Bu küçümsenecek bir rakam değildir. Bu anlamda iki ülke arasında sadece ticari ilişkiden sözetmek mümkün değil. Örfümüz, adetlerimiz, kültürümüz, inancımız birdir. Bu benzerliklerimize baktığımızda birbirimiz arasında bir farkımızın olmadığı gerçeği ortaya çıkıyor. Dolayısıyla Türk işadamları bizim, bizim işadamlarımız da Türkiye’nin değeridir. Ambargoların çetin dönemlerinde bizimle ticaret yapan Türk işadamlarını unutmadık, onlar bizim ezberimizdedir ve yerleri ayrıdır. Bundan sonra da bu şekilde devam edecek. Türk işadamları bizim için ayrıcalıklı olacak.

ABD TESİRİ ALTINDA KALMAYIN

– Türk Hükümeti tavrını net ortaya koydu ancak iş dünyasının Amerikan tehdidine boyun eğip eğmeyeceği merak ediliyor. Sizce Türk iş dünyası neden İran’dan yana tavır almalı?

Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işadamlarına çağrımızdır; ABD’nin tehditlerinin tesiri altında kalmayın. İnanın bu süreç geçicidir. Bizim topraklarımızda baki olan dostluklardır. Türkiye bankacılıkta, ticarette yanımızda durdu, onları hiçbir zaman unutmayacağız. Yolumuza onlarla devam edeceğiz. Türk işadamları emin olsunlar ki biz birbirimizle varolduğumuz sürece ticaret yapacağız, hep ilişkilerimiz olacak, bunları bozmalarına fırsat tanımasınlar. Kısa süreli menfaatler için bu ilişkileri kopartmasınlar. Büyük menfaatleri küçük menfaatlere feda etmesinler, geleceği üç güne feda etmesinler.

Aydınlık- Yakup Aslan /Tahran/Fars Haber Ajansı

İlgili Terimler :

YORUMLAR