Amerika’dan Nükleer Anlaşma Şartı

24.02.2018 15:08

Kişi Okumuş

0 Yorum

Amerika’dan Nükleer Anlaşma Şartı

Amerika’nın üst düzey yetkilileri, Amerika’nın nükleer anlaşma KOEP’te kalmasının şartının Tahran’ın davranışlarının değiştirilmesi yönünde Avrupalıların işbirliğine bağlı olduğunu bildirdiler.

Washington Post gazetesinin bildirdiğine göre Amerikalı üst düzey yetkili ABD başkanı Donald Trump’ın İran ile nükleer anlaşmada kalmak için Avrupalıların İran’a karşı leni icraatlarda Amerika’ya destek vermelerine bağlı olduğunu söyledi.

Bu habere göre Trump, nükleer anlaşmanın bazı maddelerinin değişmesini, İran’ın tüm askeri merkezlerinin denetime açılmasını ve İran’ın füze programlarının sınırlandırılmasını istemekte.

Bu habere göre Amerikan kongresi, Trump’ın İran konusunda Avrupalılar ile anlaşmasını beklemektedir.

Trump İran aleyhindeki bu girişimleri öyle bir ortamda yapmakta ve İran’ı suçlamakta ki UAEA şimdiye kadar tüm raporlarında İran’ın bu anlaşmaya tamamen bağlı kaldığını ve kendi tüm sorumluluklarını yerine getirdiğini bildirmiştir.

İranlı yetkililer de şimdiye kadar defalarca KOEP’in yeniden görüşülemeyeceğini ve İran’ın savunma meselesinin ülkenin kırmızı çizgisi olduğunu bildirmiştir.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz