Amerikan Senatörlerden Pentagon’a “Yemen” Mektubu

16.06.2018 11:49

Kişi Okumuş

0 Yorum

Amerikan Senatörlerden Pentagon’a “Yemen” Mektubu

3 Amerikan senatör ABD Savunma Bakanı’na birer mektup göndererek Pentagon’un “Yemen” saldırılarına verdiği desteklerine yönelik açıklama yapmasını istediler.

Russia Today’in haberine göre, Bernie Sanders, Chris Murphy ve Mike Lee isimli 3 Amerikan senatör ABD Savunma Bakanı James Mattis’e birer mektup yazarak Pentagon’un derhal Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyona ilişkin verilen askeri desteğin biçimi ve içeriğine yönelik bilgileri paylaşmasını istediler; sözü geçen Arap koalisyonu ise Yemen’e insani yardımların ulaştırılması için son bir geçit olarak kullanılan “El Hudeyde” kentine saldırı düzenledi.

Senatörlerin “Yemen” mektubunda şu ifadelere yer verilmiştir: Biz Suudilerin öncülüğünde Yemen’deki Husilere karşı yapılan saldırılarda Pentagon tarafından sağlanan her çeşit yardım ile ilgili detayların paylaşılmasını talep ediyoruz.

Amerikan senatörler ilaveten Matiss’ten olası “El Hudeyde” saldırısına karşı milli bir duyuru yayınlamasını isteyerek Yemen’deki tüm grupların bir an önce ateşkes ilan edip siyasi çözüm yönünde adım atması gerektiğini savunan Trump yönetiminin tutumuna vurgu yaptılar.

Suudi Arabistan’ın başını çektiği Arap koalisyonu “El Hudeyde” havalimanına ulaşan tüm yolları işgal altına alarak Husilerin kontrolünde bulunan bölgelere insani yardımların gönderilmesini engellemeye çalışmaktadır.

Mehr News Agency

İlgili Terimler :

YORUMLAR