Arabistan ve İngiltere İran Aleyhinde Suçlamalara Devam Ediyor

09.03.2018 18:37

327 Kişi Okumuş

0 Yorum

Arabistan ve İngiltere İran Aleyhinde Suçlamalara Devam Ediyor

Suudi Arabistan ve İngiltere Dışişleri Bakanları birkez daha İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik asılsız iddialarda bulundular.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr Çarşamba günü İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile birlikte katıldığı ortak basın toplantısında şu iddialarda bulundu: Yemen’de savaş bize dayatıldı, çünkü Husiler krizin siyasi çözümü için öne sürülen tüm yolları görmezden geldi.

El-Cubeyr İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik suçlamalarını birkez daha yineleyerek şu ifadeleri kullandı: Biz İngilizler ile İran’ı durdurmak ve bu ülkeyi teröristlere verdiği destekten caydırmak için gerekli adımlar üzerinde çalışıyoruz.

Arabistan Dışişleri Bakanı daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Arabistan’ın önünde, İngilizler ile 2030 yılındaki beklentiler için işbirliği yapma konusunda birçok fırsat bulunmaktadır. Arabistan Yemen’deki geçiş dönemini ve siyasi görüşmeleri destekliyor ve biz savaştan sonra da Yemen’e insani yardım göndermeyi sürdüreceğiz.

Toplantıda İngiltere Dışişleri Bakanı ise şu iddiada bulundu: İran Yemen’de yıkıcı ve tehlikeli bir rol oynuyor ve bölgedeki istikrarı zedeliyor. Herkes Arabistan’ın sınırlarını koruma hakkı olduğunu anlıyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR