Arabistan ve Rusya’dan Katar Krizi Açıklaması

11.09.2017 18:20

846 Kişi Okumuş

0 Yorum

Arabistan ve Rusya’dan Katar Krizi Açıklaması

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr Moskova’ya gerçekleştirdiği ziyaret sonrası Rusya Dışişleri Bakanı Segey Lavrov ile birlikte yaptığı basın açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr Moskova’ya gerçekleştirdiği ziyaret sonrası Rusya Dışişleri Bakanı Segey Lavrov ile birlikte yaptığı basın açıklamasında Katar krizine değinerek, Katar’dan krizin çözümü noktasında daha ciddi adımlar beklediklerini ve konumlarını daha net ortaya koymak istediklerini söyledi.

Katar’ın istenilen şartları yerine getirmediği müddetçe yaptırımların devam edeceğini belirten el Cubeyr, Katar’ın terör örgütlerine mali destekten ve diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmekten vazgeçmesi ile çözümün sağlanacağını vurguladı.

Katar ile yaşanan krizin 20 yıl önceye dayandığına işaret eden Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, krizin Katar’ın düşmanca politikaları nedeniyle yaşandığına dikkat çekti.

Adil el Cubeyr gerçekleştirdiği basın açıklamasında; Amerika Başkanı Donald Trump’ın Katar ile yaşanan krizinde arabulucu olmak istemesine dair soruları cevapsız bıraktı.

Rusya Dışişleri Bakanı Segey Lavrov ise el Cubeyr ile birlikte Katar krizini ele aldıklarını belirterek krizin müzakere yolu ile çözülmesi gerektiğini belirtti.

“Biz, Kuveyt Emirinin ve Amerika’nın Katar krizine yönelik siyasi çalışmalarını destekliyoruz” ifadelerini kullanan Lavrov, Körfez İşbirliği Teşkilatının birlikteliğinin Katar ve diğer Arap ülkeleri ile birlikte sağlanabileceğini vurguladı.

Açıklamalarının devamında Suriye iç savaşına değinen Sergey Lavrov; “Biz, Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgeler ile krizin bölgede azaltılabileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Güvenli bölgeler ile hedeflenen şeyin çatışmaları azaltmak olduğunu kaydeden Rusya Dışişleri Bakanı, Suriyeli muhaliflerin tek bir çatıda toplanarak müzakerelere katılmaları gerektiğini vurguladı.

Açıklamalarının bir diğer bölümünde Suudi Arabistan ile bölgedeki krizlere yaklaşımlarında herhangi bir ihtilaf olmadığını belirten Lavrov, bölgesel krizlerin aşılması ile birlikte terörist faaliyetlerin de sonlanacağını belirtti.

Sergey Lavrov son olarak, Suudi Arabistan’ın Suriyeli muhalifleri de bir çatıda toplamaya yönelik çalışmalarını desteklediklerini belirtti.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR