Arabistan’da Tutuklu Aktivistlere İdam Talebi

15.09.2018 19:43

402 Kişi Okumuş

0 Yorum

Arabistan’da Tutuklu Aktivistlere İdam Talebi

Suudi Arabistan’ın geçtiğimiz yıl tutukladığı din adamı ve aktivistlerin davalarıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

Yeni tutuklamalar ve tutukluların durumuyla ilgili bilgi paylaşan Mutakili Er Ra’y twitter hesabı, Suudi Arabistan yönetimi tarafından tutuklanan din adamı ve aktivistlerin yargılanma süreciyle ilgili bilgiler aktardı.

Mutakili Er Ra’y twitter hesabının aktardığına göre, Suudi Arabistan terör mahkemesi olarak bilinen İhtisas Mahkemesi din adamları, akademisyenler gazeteciler ve aktivistlerden 15 tutuklu için gizli yargılama süreci başlattı.

Savcılık tutuklular hakkında düzenlediği iddianamede, 20 yıl hapis cezasından idam cezasına kadar değişik cezalar talep etti.

Tutuklananlar arasında bulunan Save Hareketinin liderlerinden Selman El Avde ve Şeyh Avz El Karni terör örgütü üyeliği ile suçlanıyor. Savcılık iddianamesinde, Şeyh El Avde ve Şeyh El Karni için idam cezası talep etti.

Din adamları Ali El Amiri ve Muhammed El Müncid de yargılanan isimler arasında yer alıyor.

Din adamı Muhammed El Müncid, Yemen Ensarullah hareketini desteklemekle suçlanıyor.

Tutuklananlar arasında El Mecd Televizyonu program sunucusu Fahd El Suneydi’de bulunuyor.

Gazeteci El Suneydi’yi, tutuklananların serbest bırakılmasını talep ettiğinden ve izin almadan Libya’da bir konferansa katıldığından dolayı Suudi Arabistan İhtisas mahkemesinde terörizmle ilgili suçlamalarla yargılanıyor.

Muhammed Bin Selman, Suudi Arabistan Veliahtlık makamına geldikten sonra Suud yönetiminin politikalarını eleştirenlere yönelik bir dizi tutuklama operasyonu düzenlemeye başlamıştı. Save Hareketi liderlerinden Şeyh Selman El Avde geçtiğimiz Ağustos ayında tutuklanmıştı. Şeyh Ali El Karni ise Eylül 2017’de Suud güvenlik güçleri tarafından tutuklanıp hapse gönderilmişti.

Suudi Arabistan güvenlik güçleri, bir yıllık süreçte birçok din adamı, aktivist, akademisyen ve gazeteciyi tutuklayıp hapse attı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR