Arabistan’dan İran’a Çağrı

23.02.2018 18:13

Kişi Okumuş

0 Yorum

Arabistan’dan İran’a Çağrı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanından İran’a Çağrı: Artık Yeter Devrim Bitti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr katıldığı Avrupa Parlamentosunda bölgedeki son gelişmelere dair konuştu.

El Arabiye kanalından canlı olarak yayımlanan Adil el Cubeyr’i konuşmasında  İran’ı hedef alarak “Biz IŞİD terörünün ardından Irak’ın yeniden inşası ve ilişkilerin canlandırılması için elimizden geleni yapıyoruz. İran bölge ülkelerinin iç işlerine karışmaya ve Yemen’de Husileri desteklemeye devam ediyor” dedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr konuşmasında İran ile 5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer antlaşmada düzenlemeye gidilmesi yönünde çağrı yaparak antlaşmanın zayıf bir temel üzerine oturduğunu ve İran’a nükleer bomba üretme şansı tanıdığının altını çizdi.

“Bu antlaşma İran’ın politikalarını değiştirmek için yeterli değil. Biz İran’a seslenerek diyoruz ki arık yeter. Devrim bitti” ifadelerini kullanan Adil el Cubeyr Yemen hakkında da konuşarak Husi’lere yönelik askeri ve ekonomik baskılarının devam edeceğini söyledi.

Husi’lerin Yemen’e hakim olamayacağını söyleyen Cubeyr Husilerin artık silah alacak durumda olmadıklarını belirtti.

Suriye hakkında da konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı ülkesinin Suriye’de siyasi çözümden yana olduğunu vurgulayarak “Rusya Şam yönetimini durdurmalı ve siyasi süreç için ikna etmelidir” dedi.

Ortadoğu Barış Süreci ( Arap ülkeleri ile Siyonist İsrail rejimi arasındaki barış görüşmeleri) hakkındaki soruya cevaben açıklamada bulunan Adil el Cubeyr İsrail ile olan ihtilafların çok eskiye dayandığını söyleyerek “ İlk olarak 2002 yılında Suudi Arabistan kralı Arap barışı adında bir programı hazırladı. Bu girişim 2005 yılında genel hatları ile kabul gördü ve Filistinliler de bunu kabul ettiler. Ancak İsrail söz konusu programda olumlu noktaların olduğunu söylemesine rağmen müzakereye yanaşmadı” dedi.

Suudi Arabistan’ın kendi içerisinde yaşanan insan hakları ihlalleri ve siyasi tutuklular hakkında gazetecilerin sorusunu cevaplayan Adil el Cubeyr konunun yargıyı ilgilendirdiğini söyleyerek “ Biz sizlerin yasalarını eleştirmiyoruz. Sizler de bizim yasalarımıza saygı duyun. Bizde de Amerika’da olduğu gibi idam var. Ancak Avrupa’da böyle bir uygulama yok ve biz buna saygı duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

İran hakkında soruların bir başka soruya da cevap veren Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı İran halkıyla bir sorunları olmadığını vurgulayarak Bizim sorunumuz bölge ülkelerinin içişlerine karışmak için milyarlarca dolar harcayan ancak halkın fakirleşmesini göz ardı eden rejimledir” dedi.

Yemen’de Sivillerin Öldüğü Doğru Değil

Yemen’de sivil ölümler hakkındaki haberlerin doğru olmadığını söyleyen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr Yemen’e yönelik askeri seçenek dışında çözüm yollarının olmadığını belirtti.

Katar’da Değişim İstiyoruz

Konuşmasında, Katar Emirliği’ne terör gruplarını finanse etmekten vazgeçme çağrısını yineleyen Cubeyr, Katar’ın terör gruplarını finanse etmekten vazgeçmemesi halinde Suudi Arabistan ile ilişkilerinin düzelmeyeceğini vurgulayarak, “Son zamanlarda Doha’da bazı değişimler görüyoruz ve bu değişimlerin sürmesini umuyoruz” dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.