Arapların ABD Karşısındaki Tutumu Küçük Düşürücü

08.10.2018 13:13

284 Kişi Okumuş

0 Yorum

Arapların ABD Karşısındaki Tutumu Küçük Düşürücü

Arap Dünyasının önde gelen köşe yazarlarından Filistinli Kemal Halef, “Araplara hakaret ve İran’ın gücü” başlıklı yazısında Arap ülkelerinin Amerika karşısındaki duruşlarını eleştirerek; “Araplar bu durum karşısında küçük düşürülmekteler” ifadesini kullandı.

Kemal Halef yazısında ; “Biz her zaman mertliği, adanmışlığı, gurur ve iftiharı Arapların kişisel özelliklerinden saymışızdır. Böyle yaparak kandırılmış mı olduk? Ya da artık zaman mı değişti?

Artık şerafet ve izzetin tadına baktığımız bir dönemde değiliz. Amerika Devlet Başkanı her fırsatta Arap İslam Ülkelerinden bir tanesini hedef almakta ve onları küçük ve zayıf görerek “Eğer sizi koruyor isem karşılığında istediğimi vereceksiniz. Aksi halde tacınızı ve tahtınızı sizden alırım” diyebilmekte.

Amerika açık bir şekilde tüm kutsallarımızı düşmanlarımızın hizmetime sunmakta ve bizler sadece izlemekte ve susmayı tercih etmekteyiz. İlk kıblemiz olan Kudüs’ü dahi onlara teslim ettik. Üstüne bizim en eski düşmanımız ile iş birliği yapanlar bulunmakta.

Filistin halkına tüm Arap ülkelerinin sınır kapıları kapanmış ve kardeşlerimiz Arap ülkelerinin başkentlerinde çok kötü şartlarda yaşamaya çalışmaktalar. Ve birde ırkçı saldırılara maruz kalıyorlar. Avrupa’ya gitme hayalleri ile denizlerde yaşamlarını yitirenler var.

İran’ı kendi iç işlerinize karışmakla itham ederek hedef aldınız. İran karşıtlığınızda ise hangi araçları kullandığınıza hiç bakmanızın dahi. İsrail, Amerika veya mezhep. Oysaki hedef aldığınız mezhep sadece İranlılara ait değil ve sizin ülkelerinizde de o mezhepten birçok insan bulunmakta. Ve sizler aslında kendi bacaklarınıza sıkmaktasınız.

Sizler namuslarımızı kirletmiş, evlerimizi başlarımıza yıkmış ve ülkemizi işgal etmiş düşmanlarımıza karşı güç ve izzet göstermek varken, komşumuz olan İran’a karşı bunu göstermeye çalışıyorsunuz.

Suudi Arabistan halkı İslam ümmetinin ve Arap halklarının bir parçasıdır ve sizden özellikle Amerika tarafından yapılan bu küçük düşürücü hakaret ve açıklamakta karşılık arzı endam bekliyor ve izzetinizini göstermenizi istiyoruz.

Gerçekten Trump’ın Riyad’a verdiği desteği çekmesi ile birlikte Suudi Arabistan iki hafta içerisinde yok mu olacaktır? Kesinlikle bu gerçekleşmeyecektir.

Biz İran’ı kıskanıyor ve ona gıpta ile bakıyoruz. Onlar kendilerine yönelik yaptırımlar karşısında sabrediyor ve bu yaptırımlar altında kendi silahlarını ve üretimlerini geliştiriyorlar. Bugün İran askeri alanda ve diplomatik alanda saygı duyulan bir ülke. Peki dünyada hangi Arap ülkesine gerçekten saygı duyuluyor?

İlgili Terimler :

YORUMLAR