Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye ‘AİHM’e binlerce başvuru olabilir’ uyarısı

15.02.2018 16:17

317 Kişi Okumuş

0 Yorum

Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye ‘AİHM’e binlerce başvuru olabilir’ uyarısı

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland’ın Ankara ziyareti sürerken Jagland’ın sözcüsü Daniel Holtgen, Türkiye’den AİHM’e binlerce yeni başvuru gelme riskinin bulunduğunu söyledi.

İki gün sürecek Ankara ziyaretine bugün başlayan Jagland, AB Bakanı Ömer Çelik, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

Jagland, resmi Twitter hesabından Adalet Bakanı Gül ile görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Bakan Gül’e Avrupa’da ‘Türkiye karşıtı bir kampanya’ olmadığını anlattım. Türkiye ile, dost, ortak ve Avrupa Konseyi’nin köklü bir üyesi olarak açık bir diyalogumuz var” dedi.

‘TÜRKİYE’DEN AİHM’E BİNLERCE BAŞVURU RİSKİ VAR

Jagland’ın ziyaretleri sürerken Jagland’a eşlik eden sözcüsü Holtgen de OHAL inceleme komisyonuyla ilgili bir paylaşımda bulundu. Holtgen, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “AİHM, olağanüstü hal esnasında ihraç edilen ve tutuklanan binlerce vatandaş için etkili bir hukuk yolu olmadığına hükmederse, Türkiye’den Strazburg mahkemesine (AİHM’e) binlerce yeni başvuru yapılması riski bulunuyor” dedi.

‘OHAL İNCELEME KOMİSYONU’NUN ÖNÜNDE 100 BİNE YAKIN BAŞVURU VAR’

​AİHM, 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrası çıkartılan kanun hükmünde kararnamelerle ihraç edilen kişilerin başvurularını, OHAL İnceleme Komisyonu’nu adres göstererek reddetmişti. Böylelikle OHAL İnceleme Komisyonu, AİHM tarafından ‘tüketilmesi gereken bir iç hukuk yolu’ olarak kabul edilmişti. O dönemde AİHM’in bu kararını yorumlayan hukukçular, AİHM’in OHAL İnceleme Komisyonu’nun işleyişini inceleyeceğini ve bu komisyonun ‘etkili bir hukuk yolu’ olup olmadığına karar vereceğini belirtmişti.OHAL İnceleme Komisyonu, 22 Aralık 2017’de ilk kararını verdi ve 300’e yakın başvuruyu karara bağladı. OHAL İnceleme Komisyonu, 24 Ocak’ta da açlık grevindeki akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın başvurularını karara bağladı ve işlerine iade taleplerini reddetti. OHAL İnceleme Komisyonu’nun önünde 100 bine yakın başvurunun bulunduğu belirtiliyor.

ERDOĞAN VE KAHRAMAN İLE GÖRÜŞECEK

Holtgen, AB Bakanı Çelik’in Jagland ile görüşmesinde AB’nin Türkiye ile müzakere fasıllarından 23. fasıl “Yargı ve Temel Haklar” ile 24. fasıl “Adalet, Özgürlük ve Güvenlik” müzakereye açması gerektiğini söylediğini aktardı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Jagland ile görüşmesine ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland ile görüşmemizde, ülkemizin terör örgütleriyle mücadelesinin önemini bir kez daha vurguladık, bu mücadelede Avrupa Konseyi’nden ve üye ülkelerden beklentilerimizi yineledik Türkiye-Avrupa Konseyi ortak gündemini ele aldık” dedi.Jagland, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile, yarın da Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ile görüşecek. Jagland, yarın ayrıca Adalet Akademisi’nde 400’den fazla hakim ve savcıya hitap ederek bir konuşma yapacak.

JAGLAND, 15 TEMMUZ SONRASI TÜRKİYE’Yİ ZİYARET EDEN İLK ULUSLARARASI YETKİLİYDİ

Jagland, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişimi sonrası Türkiye’yi ziyaret eden ilk üst düzey uluslararası yetkili olmuştu. Bu ayrıntı, Dışişleri Bakanlığı’nın Jagland’ın Türkiye ziyareti duyurusunda da yer almış, “Genel Sekreter Jagland, 15 Temmuz sonrasında Hükümetimiz ve halkımızla dayanışma içinde olduğunu göstermek üzere ülkemizi ziyaret eden ilk uluslararası şahsiyetti. Genel Sekreterin bu ziyareti, darbe girişimi sonrasında ülkemize gerçekleştirdiği üçüncü ziyaret olacaktır” denilmişti.Ankara, Jagland’a minnettarlığını gösterse de Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu Avrupa Konseyi ile ilişkileri son dönemde özellikle Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin (AKPM) Türkiye’yi hukukun üstünlüğü, insan hakları ve demokrasi alanında yaşanan olumsuz gelişmeleri gerekçe göstererek denetim sürecine almasının ardından gergin bir seyir izliyor. Türkiye, bu kararın ardından Avrupa Konseyi bütçesine katkısını düşürme kararı almış ve Avrupa Konseyi bütçesine en fazlı katkı yapan ülkeler arasında yer almayacağını açıklamıştı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR