Bağdat’ta Bombalı Saldırı

06.11.2018 16:58

303 Kişi Okumuş

0 Yorum

Bağdat’ta Bombalı Saldırı

Bağdat Polis Gücü, yaptığı açıklamada; Bağdat’ta 6 ayrı noktada farklı şekillerde patlamalar meydana geldiğini söyledi.

Bağdat Polis Gücü’ne bağlı Üsteğmen Hatem el-Cabiri; Bağdat’ın kuzeyindeki Aden Meydanı ve Şule semtinde iki patlama meydana geldiğini ifade ederek, söz konusu patlamalarda 3 kişinin öldüğü, 6 kişinin yaralandığını aktardı.

Başkentin doğusundaki Sadr, Meştel ve Habibiye semtlerinde de birer patlamanın meydana geldiğini bildiren Cabiri, Habibiye semtindeki olayda, bir minibüse yerleştirilen patlayıcının infilak ettiğini belirtti. Cabiri, söz konusu 3 patlamada, 5 kişinin öldüğünü, 7 kişinin yaralandığını söyledi.

Cabiri, ayrıca başkentin güneyindeki Turas semtinde yer alan alışveriş merkezi yakınında bir bombanın patlaması sonucu 3 kişinin yaralandığını dile getirdi.

Söz konusu patlamaların sorumluluğunu henüz üstlenen olmazken, Cabiri, terör eylemlerinin terör örgütü IŞİD tarafından gerçekleştirildiğine işaret etti.

Irak’ın Selahaddin iline bağlı Şergat ilçesinde de bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda ortalık savaş alanına döndü.

Irak güvenlik kaynakları, bomba yüklü bir aracın, kentin Doktorlar Caddesi’nde bir okul yakınında infilak etmesi sonucu çok sayıda kişinin yaralandığını söyledi.

Kaynaklar, okul binasının da zarar gördüğü patlamayı henüz üstlenenin olmadığını ancak IŞİD tarafından daha önce Şergat ve diğer bölgelerde benzer saldırıların düzenlendiğini aktardı.

Öte yandan, Haşdi Şabi’ye ait bir silah ve mühimmat deposunun Tuzhurmatu’da vurulmasına ilişkin yapılan açıklamada, saldırının havadan olduğu belirtildi.

Erbil merkezli K24’e konuşan Haşdi Şabi Kuzey Cephesi yetkililerinden Cewt Esafi, “Haşdi Şabi’ye ait mühimmat deposunun, havadan hedef alındığı bizim için netliğe kavuşmuştur” dedi.

Uçağın uyruğunu henüz bilmediklerini söyleyen Esafi, olayın soruşturulması için birkaç ekibin görevlendirileceğini kaydetti.

Cumartesi günü öğleden sonra Tuzhurmatu’da, Haşdi Şabi’ye ait bir silah ve mühimmat deposunda meydana gelen patlamada, aralarında sivillerin de bulunduğu 34 kişi yaralanmıştı.

Bağdat yönetimi, Aralık 2017’de yaptığı açıklamada ülkenin tüm topraklarının IŞİD’in elinden alındığını duyurmuştu. Ancak DAİŞ, zaman zaman ülkedeki uyuyan hücreleriyle kanlı eylemlerini sürdürüyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR