Barzani: Referanduma gidiyoruz

24.09.2017 17:50

294 Kişi Okumuş

0 Yorum

Barzani: Referanduma gidiyoruz

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Erbil’in Salahaddin kasabasında düzenlediği basın toplantısında son kararını açıklayarak, “Referanduma gidiyoruz” dedi.

Barzani, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sadece bağımsızlık yoluyla güvenliğimizi sağlayabiliriz” diye konuştu.

Barzani, referandum sonrası için bir yol haritası açıklayacağını belirterek, “İlk adım Kürdistan halkının kendi kaderini tayin edeceği referandum olacak” dedi. Barzani, “İkinci adımda çok uzun bir süreç başlayacak” diye devam etti.

Barzani, “Bu referandum Kürdistan sınırlarını belirlemeyi amaçlamıyor, referandumdan sonra Bağdat’la uzun bir diyalog süreci başlayacak” dedi. Bu sürecin iki yıl kadar uzun sürebileceğini söyleyen Barzani, iki iyi komşu olmak istediklerini belirtti.

KOMŞULARA MESAJ: SINIRLAR DEĞİŞMEYECEK

Barzani, IKBY’nin komşularına da mesaj verdi. ‘Komşularla mükemmel ilişkilere’ devam etmek istediklerini belirten Barzani, “Olumsuz algıları varsa da bunları düzeltmek isteriz. Son 25 yılda istikrar unsuru olduğumuzu kanıtladık. Buna devam edeceğiz” dedi. Barzani, “Sınırlara dair bütün uluslararası anlaşmalara bağlıyız” diye konuştu.

‘BİZİ BU KARARA BAĞDAT ZORLADI’

Barzani, Irak’ın şu an ‘mezhepçi bir devlet’ haline geldiğini ve demokratik olmadığını savundu.

IKBY Başkanı, “Bizi bu karara Bağdat zorladı” dedi. Barzani, “Bu ortaklık bitti” diye konuştu.

‘REFERANDUMDAN GERİ DÖNÜŞ YOK’

Öte yandan Barzani, başkanlık konutunda Birleşmiş Milletler (BM) Irak Temsilcisi Jan Kubis’i kabul ettiği belirtilmişti.

Açıklamada, Barzani ve Kubis’in yarın yapılması planlanan referandumu ele aldıkları ifade edilmişti.

Açıklamaya göre, uluslararası toplum ve BM’nin referandumun iptal edilmesi çağrıları hakkında Barzani, Kubis’e, ‘referandumun demokrasinin en sade hali olduğunu belirterek, halkın kararını verdiğini, bundan geri dönüş olmayacağını ve 25 Eylül’de referandumun sonuçlanacağını’ söylemişti.

Barzani ayrıca ‘Bağdat ile görüşmelere açık olduklarını, kapıların kapatılmadığını, sınır ve diğer meseleleri çatışmadan uzak barışçıl bir ortamda görüşebileceklerini’ kaydetmişti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR