Başbakan’dan MİT Açıklaması

25.08.2017 22:45

Kişi Okumuş

0 Yorum

Başbakan’dan MİT Açıklaması

Cuma namazı sonrası açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım MİT’in Cumhurbaşkanlığına bağlanmasına “Cumhurbaşkanlığı sistemine uygun hale getirilmesi amaçlı” açıklamasında bulundu.

Cuma namazı sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplayan Başbakan Binali Yıldırım, yeni yayınlanan KHK ile MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na bağlanması ile ilişkin bir soruya, “Müsteşarla ilgili tasarruf Cumhurbaşkanı’nda. Bu yetki sadece MİT Müsteşarının atanması ve görevden alınması ile ilgili. Düzenleme güvensizlik olarak nitelendirilemez. Cumhurbaşkanlığı sistemine uygun hale getirme amaçlı. Başbakan’a güvensizlik gibi bir yorum yapılamaz. Cumhurbaşkanlığına bağlı olması demek, Başbakan’la ilişkilerinin yok olması anlamına gelmiyor.” diye cevap verdi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasından satır başları şöyle:

‘MİT’in, Cumhurbaşkanlığına bağlanmasına ve bu konuda CHP’nin yaptığı açıklamalara ilişkin bir soruya Yıldırım, “MİT müsteşarlığının yasası ile ilgili bir değişiklik oldu. Bu değişikliğe göre MİT müsteşarlığı ile ilgili tasarrufu sayın Cumhurbaşkanımız yapacak. 16 Nisan referandumunu da dikkate aldığımızda zaten yeni sistemde bütün MİT müsteşarlığı diğer kurumlar hepsi Cumhurbaşkanlığı bünyesinde toplanıyor. Bu yapılan değişiklik 16 Nisan hükümet sistemi değişikliği ruhuna uygun olan bir değişikliktir. Kamu kuruluşlarında kurallar esastır. Mevzuat içerisinde herkes kendisine verilen sorumluluğu yapmak durumundadır. Bu meseleyi Başbakana güvensizlik vesaire gibi bir yoruma, değerlendirmeye tabi tutmak iyi niyetten yoksundur.’

Almanya Dışişleri Bakanı’na: Halt etmiş. İşine baksın. Kendi memleketinin işine baksın. Türkiye’ye ayar vermeye çalışmasın.’

Hiç kimse Türkiye’ye ayar veremez. Türkiye’nin içişlerine kimsenin karışmaya hakkı yoktur. Önümüz bayram, biliyorsunuz bayram tatili de uzattık. Dolayısıyla vatandaşlarımız tatile gidecekler. Biz vatandaşlarımızdan bir kez daha yola çıkacak vatandaşlarımıza diyoruz ki siz siz olun kurallara uyun. Yorgun argın yola çıkmayın. Sevdiklerinize sağ salim ulaşın. Bayramınız acıya dönüşmesin. Yolların kralı yok, kuralı var.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz