Başbuğ: Türk ordusunun mayası sağlamdır…

08.02.2018 09:51

Kişi Okumuş

0 Yorum

Başbuğ: Türk ordusunun mayası sağlamdır…

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Afrin’e yönelik yürütülen Zeytin Dalı Harekatı’nda hayatını kaybeden Türk askerleri varken siyasi söylemlerin tartışılmasının zamanı olmadığını belirtti. TSK’nın ‘mayasının sağlam olduğunu’ söyleyen Başbuğ, “Dünyanın hiçbir yerinde ordusuna böyle hainlik yapılan başka bir ülke yok” ifadesini kullandı.

Bir dizi ziyaret için Adıyaman’a gelen emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin Afrin kentinde yönelik 20 Ocak’ta başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nı değerlendirdi.

TSK’nın harekattan başarı ile çıkacağını ve bundan kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini belirten İlker Başbuğ, “Tabii Afrin denildiğinde Afrin’de bir yerleşim yeri var. Nüfusunun 180.000 civarında insanın yaşadığı bir şehirden bahsediyoruz. Elbette bu harekat en ince detaylarına kadar planlanmıştır. Planlandığı şekilde icra edilecektir” dedi.

’SİYASETE ALET EDİLMEMELİ’

Bu konuların siyasete alet edilmemesi gerektiğinin altını çizen Başbuğ, şöyle devam etti:

“Afrin’de Mehmetçik çatışıyor, askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil. Asker canını almış, görevini almış, görev için çatışıyor. Şehit oluyor, kanını akıtıyor. Böyle konuların gündeme getirilmesini doğru bulmuyorum. Türkiye geleceğin güçlü bir devleti olacak. Bugün de durumumuz zaten ortada, böyle bir devlet varken, siz küçük emeller peşinden gidip bunu YPG’ye, PYD’ye adeta Türkiye karşısında böyle bir tartışılması bile çok rahatsız ediyor. Bu rahatsız edici bir şey, bu mukayese edilecek, karşılaştırılacak bir konu değil. Bunu daha evvelde söyledik, ümit ediyorum sağduyulu hareket, sağduyulu bu olaya bakış nerede? Amerikan Birleşik Devletleri başta olmak üzere hakim olur ve bu yanlış maceradan vazgeçilir. Çünkü aynı şey devam ederse bakın Amerika Birleşik Devletleri çok şey kaybeder.”

‘SİLAHLI KUVVETLER GÖREV VERİLDİĞİNDE HER ŞEYİ UNUTTU’

Ordunun mayasının sağlam olduğunun altını çizen Başbuğ, şöyle devam etti:

“Daha öncede söylediğim gibi bu ordunun mayası o kadar sağlam ki kendisine yapılan bütün hainliklere rağmen, bunu tekrar söyledim, dünyanın hiçbir yerinde ordusuna böyle hainlik yapılan başka bir ülke yok. Bu da bir gerçek. Buna rağmen bakınız 2015 yılından beri silahlı kuvvetlere ne zaman görev verilse, silahlı kuvvetler her şeyi unuttu, dikkate almadı, yapılanları bir kenara koydu, yüreklerine taş bastı. Kendisine verilen görevi en iyi şekilde yapmak için canla başla uğraşıyor, didiniyor. Kanını akıtıyor, şehit veriyor, yani olayı böyle değerlendirmemiz gerekiyor. 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde Türkiye uçurumun kenarından döndü. FETÖ’cüler temizlendi veya temizlenmeye devam ediyor. Silahlı kuvvetlerde ne kadar kalmış onları ben bilemem. Onu ancak şu anda görevde olan arkadaşlar bilirler. O konular üzerinde herkes bir yorum yapıyor.”

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.