Batı, Yemen’deki Krizi Göz Ardı Ediyor

05.03.2018 22:05

381 Kişi Okumuş

0 Yorum

Batı, Yemen’deki Krizi Göz Ardı Ediyor

İranı ziyaret eden Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, bugün İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani ile görüştü.

Tahran’da gerçekleşen görüşmede, karşılıklı ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konular üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.

Şemhani bu görüşmede, nükleer ankaşmaya işaret ederek, “Herhangi bir uluslararası anlaşmanın mantığı, tüm taraflar ve uluslararası toplumun anlaşmanın korunmasını destekleyerek diğer tarafın yükümlülüklerini ihlal etmesini kabul edemez” dedi.

Avrupalı tüm tarafların bu anlaşmaya verdiği taahhütlerini biran önce yerine getirmesi gerektiğini belirten Şemhani, “Nükleer anlaşmanın başarısızlığı, uluslararası sözleşmelerin güvenilirliğini zedeleyerek küresel sorunların diyalog mantığıyla çözüm yolu görüşünün de yetersiz olduğunu ortaya koyabilir” ifadesini kullandı.

Şemhani, İran’ın Irak ile Suriye’de gerçek anlamda terörle mücadele yürüttüğünü kaydederek, “Eğer İran’ın gösteriği çabalar olmasaydı kontrol edilemez hale gelen terör krizi Fransa da dahil olmak üzere bütün Avrupa’nın güvenlik ve istikrarını tehlikeye sokabilirdi” açıklamalarında bulundu.

İran’ın füze progrmının savunma amaçlı olduğunun altını çizen Şemhani, şunları kaydetti: İran’ın savunma kapasitesi herhangi bir ülkeye tehdit oluşturmamaktadır ve bunun gelişimi ise güvenlik ihtiyaçlarıyla birlikte ülkeye yönelik yürütülen tehditlerden dolayı yapılmakta ve herhangi bir politik etkenlere dayanmamaktadır.

Ali Şemhani, BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) İngiltere’nin Yemen’de Husilere yönelik silah ambagosu konusunda sunduğu karar tasarısının umut verici olmadığını ifade ederek, bunun Batı ülkelerinin Yemen’deki insani krizi göz ardı ettkilerine işaret ettiğini aktardı.

Fransa Dışişleri Bakanı da bu görüşmede, bankacılık sektöründeki sorunların giderilmesi konusunda ciddi adımlar atıldıklarını söyledi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR