BMGK’da Rusya’dan Suriye Kararı

23.02.2018 10:58

Kişi Okumuş

0 Yorum

BMGK’da Rusya’dan Suriye Kararı

 Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Suriye’de bir ay ateşkes talep edilen BM Güvenlik Konseyi (BMGK) karar tasarısını, değişikler yapılmadan desteklemeyeceklerini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi, Doğu Guta’daki durumu görüşmek üzere toplandı.

Konsey’de konuşan Nebenzia, İsveç ve Kuveyt tarafından sunulan ve Suriye’de bir ay ateşkes talep edilen tasarı için ”gerçekçi değil” değerlendirmesinde bulundu. Nebenzia, tasarı üzerinde uzlaşma olmadığını ifade etti.

Nebenzia, “üzerinde uzlaşma bulunmayan” tasarıyı bu haliyle desteklemeyeceklerini ve bazı değişiklikler önereceklerini belirtti.

Tasarıda, Suriye’de 30 günlük insani ateşkes talep ediliyor ve bunun BMGK’da kabul edilmesi durumunda 72 saat içinde yürürlüğe girmesi, sonraki 48 saatte de insani yardımlar ve tıbbi tahliyelerin başlaması isteniyor.

Nebenzia, Doğu Guta’da ”teröristlere karşı mücadele verildiğini” ve Guta’da hala “binlerce terörist olduğunu” söyledi.

ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Kelley Currie ise Rusya’yı ”Doğu Guta’da akan kanı durdurmaya yönelik her türlü anlamlı çabayı engellemekle” suçladı.

İsveç’in BM Daimi Temsilcisi Olof Skoog da BMGK’da bugün insanlığın sınandığını ve Suriye’deki krize son vermek için çok büyük bir sorumluluk taşıdıklarını söyledi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR