CHP’de kurultay için ilk imza bugün

16.07.2018 07:51

480 Kişi Okumuş

0 Yorum

CHP’de kurultay için ilk imza bugün

CHP’de genel başkan değişimi isteyen partililer, olağanüstü kurultay toplanması amacıyla imza toplamak için 15 günlük maratona bugün Ankara’da yapılacak basın toplantısıyla başlayacak.

24 Haziran’da yapılan çifte seçimde partisinden yüzde 8’lik bir puanda fazla oy alan Muharrem İnce’nin genel başkanlık koltuğuna oturmasını isteyen partililer, olağanüstü kurultay için noter aracılığıyla imza toplamaya başlıyor.

Hürriyet’ten Rifat Başaran’ın haberine göre bugün yapılacak basın toplantısında bir il, bir ilçe başkanı, bir belediye başkanı, bir milletvekili, bir Parti Meclisi (PM) üyesi ile kadın ve gençlik kollarından birer yöneticinin temsilen hazır bulunacağı basın toplantısında çağrı metni okunması bekleniyor.

CHP parti tüzüğünün 48. maddesine göre seçimli olağanüstü kurultay toplanması için kurultay delegelerinin tam sayısının salt çoğunluğunun, on beşinci gün mesai bitimine kadar noter aracılığıyla imzalarını genel merkeze iletmeleri gerekiyor. Bu da en az 625 delegenin imzasına denk geliyor.

‘900 DELEGE BEKLİYOR’

Cumhuriyet’ten İklim Öngel’in haberine göre de İnce’ye yakın isimler, Türkiye genelinde 81 ilde 900 civarında değişim isteyen delegenin bulunduğunu bunların bir kısmının ‘bekle gör’ taktiği izlediğini kaydetti. İnce ekibi, ilk iki günde gerekli imzanın yarıdan çoğunu toplayacakları konusunda hemfikir.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR