CHP’den ‘Adalet Kurultayı’ kararı

31.07.2017 12:46

Kişi Okumuş

0 Yorum

CHP’den ‘Adalet Kurultayı’ kararı

CHP, 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de ‘Adalet Kurultayı’ yapma kararı aldı. Kurultayın amacı ve yer olarak neden Çanakkle’nin seçildiği sorusunun yanıtı, parti sözcüsü Bülent Tezcan’dan geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Bülent Tezcan, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “Adalet Yürüyüşü’nün ardından toplumun her kesiminden çok önemli çağrılar geldi” dedi ve şöyle devam etti:

“Bütün toplum kesimlerinin adaleti tartışacağı bir kurultay talebi geldi Türkiye’den. Bütün adaletsizliklerin tartışılacağı bir kurultaya ihtyaç var dendi ve o nedenle, 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de 5 günlük bir adalet kurultay yapacağız…

Bu kurultayda, toplumun her kesimi bütün boyutlarıyla Türkiye’de yaşanan adaletsizlikleri ve çıkış yolllarını konuşacak. Peki neden kurultay? Çünkü, tarihimizde atalarımız bütün büyük devlet meselelerini ve toplumsal sorunları kurultayla çözmüşler. Halk ve millet olarak bir araya gelmişler ve meseleleri çözmüşler. Adalet gibi temel mesele ancak ve ancak tarihi birikimimize uygun olarak adalet kurultayıyla mümkün olabilir dendi ve bizim tarafımızdan bunun uygulanması zaruri olarak görüldü…”

NEDEN ÇANAKKALE?

Tezcan, “Neden Çanakkale?” dedikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk defa, hiçbir etnik ayrım gözetmeden ulusal kurtuluş savaşından önce bu miletin emperyalist işgale karşı koyun koyuna savaştığı yerdir Çanakkale. Ulus bilincinin ilk tohumlarının atıldığı bir destandır. Bu nedenle, ortak davanın tartışılmasının Çanakkale’de yapılmasının doğru olacağı görüşü ortaya çıktı; talep geldi ve karar alındı.

26-30 tarihlerinin bir diğer önemi de, büyük taarruzdan büyük zafere giden yol olmasındandır. Bu nedenle, aradaki 5 günlük dönem, milletimizin yeni bir büyük taarruzunun ve zaferinin görüşmelerinin yapıldığı tarihler olacaktır. 5 gün, bütün temel meseleleri konuşacağız. Bu, partinin kurultayı olmayacak. Partilerüstü bir kurultay olacak. Adalet isteyenlerin ve özleyenlerin kurulktayı…

16 Nisan’da partilerüstü kampanya yürüttük ve bunun birleştirici özelliğini gördük. Adalet Yürüyüşü’nü de aynı şekilde yaptık ve milletin her kesiminin desteğini yaşadık. Şimdi bu kurultayı da parti bayrağıyla yapmıyoruz. Milletin büyük davalarının çözüleceği kurultaylara benzer bir kurultay olacak…”

Ajanslar

İlgili Terimler :

YORUMLAR