CIA Başkanı Gina Haspel Kaşıkçı Kaydını Dinledi

25.10.2018 13:19

410 Kişi Okumuş

0 Yorum

CIA Başkanı Gina Haspel Kaşıkçı Kaydını Dinledi

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ülkesinin İstanbul başkonsolosluğunda öldürülmesi ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Buna göre, hafta başında Ankara’ya gelen CIA Başkanı Gina Haspel, cinayeti belgelediği belirtilen ses kaydını dinledi.

Washington Post gazetesi haberi, Haspel’in Türkiye’deki temasları konusunda bilgi sahibi olan kaynaklara dayandırdı. Haberde, Haspel’in kaydı dinlemesiyle, Türkiye’nin Suudi Arabistan’a yönelttiği ‘planlı cinayet’ suçlamasının kanıtlarının ilk kez Amerikalı bir yetkiliyle paylaşılmış olduğu belirtildi.

‘SES KAYDI İKNA EDİCİ’

Washington Post’un kaynaklarından biri ise kayıt hakkında ‘ikna edici’ ifadelerini kullandı; ses kaydının cinayetten Suudi Arabistan’ı sorumlu tutması için ABD üzerinde baskı yaratabileceğini söyledi.

‘CIA BAŞKANI KONGRE’YE ÇAĞIRILACAKTIR’

Eski CIA yetkililerinden Bruce Riedel ise gazeteye değerlendirmesinde, “Bu durum topu Washington’ın sahasına yerleştiriyor. Şimdi sadece medyadan daha fazla baskı gelmekle kalmayacak; Kongre de “Gina, gelip bize tam olarak ne duyduğunu anlatmanı isteriz diyecek” yorumu yaptı. Riedel, CIA Başkanı’nın böyle bir çağrıyı reddedemeyeceğini, Kongre’de gizli oturum yapılsa bişle anlatmak zorunda kalacaklarının hızla basına sızacağını da ekledi.

Suudi Arabistan Cemal Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğünü itiraf etmiş ancak bu ölümün ‘yanlış giden bir sorgu’ sonucunda yaşandığını savunmuştu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise salı günkü Meclis konuşmasında bu açıklamayı kabul etmeyerek cinayetin planlı olduğunu söylemişti. Beyaz Saray’a geldiğinden bu yana Suudi veliaht prensi Muhammed bin Selman ile özel bir yakınlık inşa eden ABD Başkanı Donald Trump ise bu ilişkilerins eviyesini düşürmesi için büyük baskı altında.

İlgili Terimler :

YORUMLAR