Çin’den ABD’ye uyarı

04.08.2018 13:34

327 Kişi Okumuş

0 Yorum

Çin’den ABD’ye uyarı

Çin dışişleri bakanı Wang Yi , ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile görüşmesinde, ABD ve Çin’in ticari sürtüşmenin her iki tarafın zararına olacağı ve dünyada barış ve istikrarı tehlikeye düşüreceği uyarısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD mevkidaşı Mike Pompeo’yla görüştü.

Singapur’da Doğu Asya İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılan Wang Yi, dün görüşmede, ikili ilişkilerin kritik bir noktada bulunduğunu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyeleri ile  Çin-ABD ilişkileri yönünün dünya halklarının mutluluğunu yakından ilgilendirdiğini kaydetti. Dünya toplumundan beklenen işbirliğinin tek doğru seçenek olduğunu savunduklarını dile getiren Wang Yi, ticari sürtüşmenin iki tarafın da yenilmesine yol açacağını ve dünya barışı, istikrarı ile kalkınmasına zarar vereceğine dikkat çekti. Wang Yi, iki tarafın karşılıklı saygı ve eşitliğe dayalı diyalogla müzakere yolunu kullanarak anlaşmazlıkları çözmesi ve ikili ilişkileri doğru yönde ilerletmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Mike Pompeo, ABD-Çin ilişkisinin büyük önem taşıdığını hatırlatarak, iki ülkenin de başarılar elde etmesini istediklerini ve Çin’in kalkınmasını engelleme niyetinde olmadıklarını ileri sürdü.

Parstoday

İlgili Terimler :

YORUMLAR