Çin’den Trump’a: Kuzey Kore ve ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkiler, iki ayrı konu

31.07.2017 12:19

Kişi Okumuş

0 Yorum

Çin’den Trump’a: Kuzey Kore ve ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkiler, iki ayrı konu

ABD Başkanı Trump’ın, Kuzey Kore politikasını eleştirdiği Çin’e yönelik ticari ilişkileri gözden geçirme mesajına Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Keming’den “İkisi farklı konular” yanıtını geldi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Kuzey Kore için hiçbir şey yapmayan’ Çin’le ülkesi arasındaki ticari ilişkilere yönelik eleştirilerine yanıt geldi. Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Qian Keming, Kuzey Kore’nin nükleer denemeleri ile ABD-Çin ticari ilişkilerinin iki ayrı konu olduğunu ve birlikte değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Keming, “Çin’le ABD ticaret, karşılıklı yatırım, karşılıklı fayda sağlıyor ve hem Çin hem de ABD, karşılıklı ticaret ve yatırım işbirliğinden kazanç elde ediyor” dedi.

HALEY’DEN ÇİN’E MESAJ: KONUŞACAK BİR ŞEY KALMADI

Öte yandan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Çin, Japonya ve Güney Kore’yi Kuzey Kore’ye karşı baskıyı arttırma çağrısında bulundu. Yazılı bir açıklama yapan Haley, “Kuzey Kore üzerindeki uluslararası baskıyı arttırmayacak bir (BM) Güvenlik Konseyi kararının hiçbir değeri yok” ifadelerini kullandı.

Haley, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu, Kuzey Kore diktatörüne, uluslararası toplumun onunla karşı karşıya gelmeye gönülsüz olduğu mesajını veriyor. Çin, nihayet bu hayati adımı atmaya gönüllü olup olmadığına karar vermeli. Konuşacak bir şey kalmadı.”

ABE: TRUMP, TAM DESTEK GARANTİSİ VERDİ

Bu arada Kuzey Kore’nin füzelerinin menzili dahilinde kalan Japonya’nın Başbakanı Şinzo Abe, ABD Başkanı Donald Trump’la telefonda görüştü.

Trump’ın Japonya’ya ‘tam destek’ garantisi verdiğini ve müttefiklerini Kuzey Kore’den korumak için ‘gerekli bütün önlemleri alacağını’ söylediğini aktaran Abe, şunları söyledi: “Daha fazla adım atmamız gerektiği konusunda Başkan Trump’la tamamen aynı fikirdeyim. Kuzey Kore meselesini, ABD, Japonya ve uluslararası toplumla koordineli bir biçimde, barışçıl yollardan çözmek için tekrar tekrar girişimde bulunduk. Fakat Kuzey Kore bu çabaların hepsini ezdi geçti ve durumu tek taraflı olarak tırmandırdı” dedi.

Abe, bu sözlerin ardından, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri olan Çin ve Rusya’ya baskıyı artırma çağrısı yaptı.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR