Çocuklar için el ele!

02.03.2023 16:42

123 Kişi Okumuş

0 Yorum

Çocuklar için el ele!

İBB Şehir Tiyatroları Çocuk Eğitim Birimi öğrencileri, depremden etkilenen çocuklar için “Çocuklar El Ele Hediyeler Umuda ve Kardeşliğe” başlığıyla bir oyuncak ve kitap kampanyasına öncülük ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Çocuk Eğitim Birimi’nde tiyatro eğitimi alan öğrenciler, depremden etkilenen çocuklar için oyuncak ve kitap kampanyası başlattı. 5 Mart’ta çocuk oyunlarıyla perdelerini açacak olan Şehir Tiyatroları’nın kampanyasında, İstanbul’da yaşayan çocuklar, hediye paketlerine hem hediye kitap ya da oyuncağı hem de depremzede miniklerimizi teselli edecek duygu ve düşüncelerini ifade eden bir mektubu koyabilecek.

“Ülke olarak çok büyük bir felaketle yüzleştik” diyen Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, “Hepimiz duygusal olarak yoğun ve yaralı bir yerde duruyoruz. Evet, 11 ilimizi etkileyen bu deprem, millet olarak yardımlaşma duygumuzu, dayanışma kültürümüzü de harekete geçirdi. Bu ülkenin her bir ferdi, ne yapabilirim diye düşünüyor. Kurumlar aynı şekilde, nasıl katkı sunarız diye düşünüyor. Biz de İstanbul Şehir Tiyatroları olarak bütün arkadaşlarımızla aynı duyguda birleştik. Kurumumuz atölyelerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi lojistik merkezinden iletilen güncel ihtiyaç listesine göre, yetişkinler ve çocuklar için kışlık giysiler dikilmeye başlandı. İlacından temizlik ve hijyen malzemelerine kadar her ihtiyacın karşılanması için seferber olduk” diyor. Bu dayanışma ve yardımlaşma duygusunun kısa süreli değil devamlı olması gerektiğinin altını çizen İşsever, “Bu kampanyada çocukların aralarında kuracakları arkadaşlığın, dostluğun geleceğimiz adına önemli olduğunu düşünüyoruz. Mektup arkadaşlığıyla başlayan, hediyeleşmeyle devam eden bu arkadaşlık, bu zor zamanların atlatılması için aynı zamanda bir duygusal destek de olacak. Çünkü biz yetişkinler kadar çocuklarımız da arkadaşları için ne yapabiliriz diye düşünmeye başladı. Millet olarak, ülke olarak, elbirliğiyle bu afetin verdiği hasarların üstesinden geleceğiz. Çocuklarımızın mektuplaşması ve hediyeleşmesiyle başlayan bu dostluk ve arkadaşlık köprüsü, ileride ailelerin de dayanışmasına ve tanışmasına vesile olur diye umuyoruz” diyor.

Çocuk Eğitim Birimi’ndeki öğrenciler İşsever’in yanına, duygu ve düşüncelerini yazdıkları mektup ve hediyeleriyle gitmişler. İşsever, “Her biri birbirinden duyarlı, destek, moral ve güç veren bu mektuplar, onların duygu dünyasının güzelliğini de ifade ediyor. Bu güzel duyguların paylaşımını da geleceğimiz adına da ümit verici görüyorum. Onların öncülüğüyle başlayan bu kampanya, onların gelecekte kuracağı dostluk ve kardeşlik üzerine kurulu güzel bir dünyanın da habercisi olsun” diyor.

İBB Şehir Tiyatroları, pedagog ve psikologlarla yaptığı toplantılar sonrasında, o bölgeye gidecek sanatçılarıyla özel çalışmalar yaparak hazırlıklarını tamamlamış. Uzun vadede bir yıla yayılan etkinliklerle, sanatın iyileştirici gücünü deprem bölgesinde oyunlarıyla etkin kılmak için kapsamlı bir planlama yapılıyor. En kısa sürede başlayacak etkinlikler, öncelikle çocuklar ve anneler için olacak. Sonrasında yetişkinler için de etkinlik ve oyunlar, programa alınacak.

Mektuplar, kitap ve oyuncaklar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kartal Lojistik Merkezi ve Yenikapı Kadir Topbaş Kültür Merkezi’ndeki toplama alanlarında toplanacak.

cumhuriyet.com.tr

İlgili Terimler :

YORUMLAR