DERS: Felsefe-3

16.03.2021 10:30

381 Kişi Okumuş

0 Yorum

DERS: Felsefe-3

Han Ayvaz Adıgüzel

hanayvazadiguzel@gmail.com

Allah’ı tanıma hangi sorunun cevabıdır? “Varlığın başlangıcı nedir” sorusunun! Dünya görüşünü iyi anlama ve çözümleme felsefi ve aklı düşünceye bağlıdır. İşte felsefenin önemi ve zarureti!
Hangi mezhep ve meşrepten olursa olsun, iki insan arasındaki tek irtibat ve anlaşma kanalı akıldır. İnancımızın en temel ilkelerini ispatlama hususunda aklı ve felsefi yönteme muhtacız.
Felsefe insanın natkını geliştirir. O, insanın manevi ve insani boyutuna daha yakındır. Bizi Allah ile tanıştıran felsefedir.
O halde felsefe nedir?
Yüzün üzerinde tarifi olsa da, yetkin tarif şudur: Tekamül kanunlarını bulmak, yani son gelişmiş yolu, en yetkin yolu, son evrim yolu! Felsefe kanun koymaz, o, var olan ama bilinmeyen kamil kanunları bulmak için yola koyulmuştur lakin kolayca ikna olmaz.
Ya o bulduğu kamil değilse. Mesela; Allah’a inanmak veya inanmamak hangisi daha yetkin? Belki inanmamak daha yetkindir? Tanrının varlığı veye yokluğu hangisinde kemal var? Belki kemal yokluğundadır. Belki yokluk varlıktan daha münezzehtir. Acaba Allah’ın yokluğuna bir sebep mi var veya varlığına? Vb.
Felsefe alt edilemedi, sonunda ahlak felsefesi ve din felsefesi doğdu.
Hidayet bütün dinlerde vardır. Hidayet nedir? Yetkinliğe ulaşmaktır, kemali bulmaktır. Buna hidayete erdi derler. Bu kelime ayağa düşmüştür, mesela: Birisi bir cemaate girdimi derler ki; “Hidayete erdi.” Müslüman, Hristiyan olduysa, papaz ona hidayete erdi der. Bunun tersi de geçerlidir.
Anlatmak nedir, peki neden anlatıyorsun? Anlatmak hidayet etmek için midir? Kişi inancında yalnız kalınca anlatmaya mı başlar? Anlatım bir tanım mıdır?
Sonraki yazımızda sorumuz şu olsun: Felsefedeki ihtimalin yeri dinde nedir? Veya ahirette.

İlgili Terimler :

YORUMLAR