Devrimin Yıldönümü

02.02.2019 15:33

935 Kişi Okumuş

0 Yorum

Devrimin Yıldönümü

Murat Nazlı

Bir haftayı daha geride bırakırken çok önemli bir olayın da yıldönümündeyiz.

1 Şubat 1979 yılı kanın kılıca galip geldiği hakkın batıla karşı muzaffer olduğu bir gün, yani İran İslam inkılabının yıldönümü. Bugünler İran’da “Şafakta 10 Gün” olarak biliniyor ve 1 ile 11 Şubat arası devrim yıldönümü kutlamaları yapılıyor. (1)

Devrimin üzerinden 40 yıl geçti fakat İran ile ABD ve onun destekçisi müstekbirler arasındaki savaş devam ediyor, kazanan ise İran. (2)

Sadreddin Karaduman, Milli Gazete’de yayımlanan ‘ABD-İran savaşı çıkar mı?’ başlıklı yazısında İran’ın 1979’da ABD kontrolünden çıktığına ve 4 Kasım 1979’daki ABD elçiliği baskının ABD’li siyasilerce halen unutulmadığına dikkat çekti. (3)

İslam Devrimi sonrasında geçtiğimiz haftanın en önemli olayı ise ABD’nin Venezuella’ya yaptığı müdahaleler oldu. Siyaset yolu ile bir sonuç alamayacağını gören ve Venezulle halkı ile devletinin dünya emperyalizmine karşı direniş gösterdiğini gören ABD, gayrimeşru yollara başvurarak ülkede darbe peşinde olduğu belirtiliyor. (4)

Bu konuyu ise bölgenin uzmanı ve dış politika konularında yazılar kaleme alan uzman gazeteci Fehim Taştekin köşesine taşıdı. (5)

Dış politikadaki ikiyüzlülüğe vurgu yapan gazeteci Ferhat Aktaş ise BOP İslamcılarına, çifte standart ve ikiyüzlü siyasete dikkat çekti. Venezuella’daki darbe girişimi sonrasında devlete ve halka destek veren insanların, nasıl oluyor da Suriye’de Beşar Esad ve Şam hükümeti aleyhine bir siyasete destek vereceğini sorgulayan Aktaş’ın yazısı ibret verici. (6)

Venezuella’daki ABD darbe girişimini protesto eden ve meşru hükümete destek çıkmak amacıyla İstanbul’da bir gösteri ve destek mitingi yapıldı.

TAYDER (Toplumsal Araştırma ve Yardımlaşma Derneği)’in de destek verdiği ve katkıda bulunduğu bu miting, Türkiye halkı ve Müslümanların darbeye ve darbecilere verdiği en güzel cevap. (7)

Türkiye’nin, haklı ve doğru Venezuella siyasetinden hoşlanmayan ABD ise küstahlıktan vazgeçmiyor. (8)

Avrupa Birliği ise her zaman olduğu gibi ABD’nin kuyruğuna takılarak, darbecilere destek verdi ve uyguladığı ikiyüzlü politikalarına devam ediyor. (9)

Haftanın bir diğer önemli haberi ise Suriye. ABD’nin, Suriye’den çekilmesinin ardından kurulacağı belirtilen tampon bölgeye ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı.

Buna göre Washington, Türkiye ile Suriyeli Kürtler arasında olası bir çatışmayı engellemek için Batılı ülkelerden bir koalisyon oluşturmayı planlıyor, söz konusu tampon bölgeyi de bu koalisyonun korumasını istiyor iddiaları var. (10)

Daha önce Suriye’den çekileceğini açıklayan ABD ise çekilmeyi zamana yayarken, şimdi ise bu kararının tersine hukuksuz ve işgalci  zihniyetin devamı yeni bir karara daha imza attı. (11)

Suudi rejiminin katliamları ise tüm barış ve ateşkes görüşmelerine rağmen devam ediyor. (12)

Yemen’deki insani durumun kötüleşmesinin ardından, uluslararası 14 yardım kuruluşu krizi hafifletmek için acil eylem çağrısında bulundu.

Suudilerin saldırganlığı ülkede telafisi mümkün olmayan büyük yıkımlara sebep olurken, binlerce insanın ölümüne, on binlercesinin yaralanmasına ve milyonlarcasının da mülteci duruma düşmesine neden oluyor. (13)

Yemen Yüksek Devrim Komitesi Başkanı Muhammed Ali el-Husi, “El-Hudeyde’deki Stockholm anlaşmasının uygulanmaması durumunda, saldırgan koalisyonunu ve paralı askerlerini cehennem bekliyor.” diyerek Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyona uyarıda bulundu. (14)

Sorunların bitmek bilmediği kendisi küçük fakat etkisi büyük olan Lübnan da ise nihayet sonunda hükümet kuruldu.

El Menar televizyonunun haberine göre hükümeti kurmakla görevlendirilen Saad Hariri, kabine listesiyle birlikte gittiği Ba’abda cumhurbaşkanlığı köşküne çıkıp Cumhurbaşkanı Mişel Aun’la görüşerek hükümetin kurulduğunu açıkladı. (15)

İşgalci Siyonist rejim ise kan dökmeye devam ediyor. Filistin İslami Cihad Hareketine bağlı Kudüs Tugayı, Siyonist İsrail’i direnişin kırmızı çizgisini geçmemesi ve savaş kurallarını değiştirmemesi konusunda dikkat çeken bir uyarıda bulundu. (16)

Suriye’de düzenlenen 14. İslam Dünyası Alimleri Konferansı ise yayınlanan kapanış bildirisiyle sona erdi.

Konferansın yayınlanan kapanış bildirisinde; Suriye’deki direniş ve zafer yolunu devam ettirmek, yapıcı dayanışmayı güçlendirmek için, alimlerin direniş kahramanlarını savunmaları gerektiğine yer verildi. (17)

Dış dünyada bunlar olurken ülkemizde de ekonomik kriz ve yaklaşan yerel seçimler önemini koruyor.

AK Parti Seçim Manifestosu’nu bugün açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin seçim manifestosunu açıkladı. 11 maddeden oluşan manifestoda “gönül belediyeciliği” vurgusu öne çıktı. (18)

 

1-            http://www.ekrangazetesi.com/haber/16094/bbc-muhabiri-john-simpson-yazdi-1-subat-1979-40-yil-once-imam-humeyninin-irana-donusune-taniklik-etmek.html

2-            http://www.7sabah.com.tr/haber/40082/tek-kazanan-iran-soner-polat/

3-            http://www.ekrangazetesi.com/haber/16088/sadreddin-karaduman-yazdi-abd-irandan-40-yillik-devrimin-intikamini-almak-istiyor-anlasilan-yenilgi-almadan-da-rahat-etmeyecek.html

4-            http://www.7sabah.com.tr/haber/40067/abd-venezuelada-askeri-girisim-pesinde/

5-            http://www.7sabah.com.tr/haber/40078/uyanik-kalin-piyangodan-bir-darbe-vurabilir/

6-            http://www.7sabah.com.tr/haber/40020/bop-islamcilari-diren-maduro-yikil-esed/

7-            http://www.ekrangazetesi.com/haber/16069/kudus-derden-venezuella-halki-ve-baskan-maduro-ile-dayanisma-eylemine-cagri.html

8-            http://www.on4haber.com/haber/abd-den-turkiye-ye-venezuela-uyarisi-harekete-geceriz/117683/

9-            http://www.7sabah.com.tr/haber/40051/emperyalistlerin-ittifaki/

10-         http://www.7sabah.com.tr/haber/40073/abdnin-suriyede-tampon-bolge-plani-sizdi-yeni-bir-guc-olusturulacak/

11-         http://rasthaber.com/dunya/haber/57486-abd-senatosu-suriye-ve-afganistan-dan-cekilmiyoruz

12-         http://www.7sabah.com.tr/haber/40056/uluslararasi-14-kurulus-yemendeki-insanlik-krizi-konusunda-uyarida-bulundu/

13-         http://rasthaber.com/bati-asya/haber/57461-suud-ateskese-ragmen-yemen-saldirilarina-devam-ediyor

14-         http://rasthaber.com/bati-asya/haber/57459-isgalci-suudi-gucleri-yemen-cehennemi-be…

15-         http://rasthaber.com/bati-asya/haber/57485-lubnan-da-yeni-hukumet-kuruldu

16-         http://rasthaber.com/bati-asya/haber/57445-kudus-tugayindan-israil-e-uyari

17-         http://rasthaber.com/bati-asya/haber/57429-islam-dunyasi-alimleri-konferansi-kapanis-bildirisi-yayinlandi

18-         http://www.7sabah.com.tr/haber/40072/erdogandan-11-maddelik-secim-manifestosu-gonul-belediyeciligi/


Yazarın yazı arşivi

İlgili Terimler :

YORUMLAR