Din Tasavvurumuz İşte Bu!

17.06.2022 11:24

345 Kişi Okumuş

0 Yorum

Din Tasavvurumuz İşte Bu!

Hasan Kanaatlı

h.kanaatli@hotmail.com

 

Kanaatimce Müslümanlar, her şeyden önce yanlış din tasavvurlarını düzeltmeliler!
Din derken hiç kimsenin aklına özgürlük gelmiyor artık, tek akla gelen şey namaz, oruç, hac, sakal, cübbe, örtü, cennet, cehennem, sevap, günah vs. oluyor. Oysaki din denildiği zaman ilk önce akla iki şey gelmeli; biri ilah edindiğimiz sahte değerlerin üzerine çizgi çekip onlardan kurtulmak, diğeri de köleliğe giden tüm yolları kapamak!
İslam peygamberi de insanlık için bu iki şeyi bayraklaştırmıştı zaten; Biri ” la ilahe” ile sahte ilahları yok edip “illallah” ile onun yerine gerçek ilahı dikmek, diğeri de ” fekkü rakebe” ( boyunları bağdan kurtarmak prensip ve ideolojisi) ile kölelik ve kula kulluğu ortadan kaldırmaktı!
Kölelik, bizlerin zannettiği gibi bir kurum değildir, bir zihniyet meselesidir! Yani kölelik yalnızca savaşta esir alınanları köle edinmek ve alıp satmak değildir. İslam açısından aç insan da köledir, iş verenin önünde çeketinin düğmesini ilikleyen de köledir. Politikacıya işi düşünce onun önünde el bağlayıp eğilip bükülen de köledir. Akıllı insan olup güzel düşüncelerini korkusundan ” söylesem ne derler? Veya ” başıma neler gelir!” endişesiyle söyleyemeyenler de köledir!
Dinin geliş gayesi insanı köleleştirecek her durum ve düşüncelerden onları özgürleştirmektir!
Gel gör ki cahil din adamlarının yanlış din tasavvurları ve insanları da o yanlış tasavvurlar ile eğitmeleri yüzünden din derken akla şekilcilik, kabukçuluk ve yalnızca ahirette insana sevap kazandırıp dünyasında da onu bedbaht (kötü kader sahibi)edecek!
bir algı oluşturulmuştur!
Resimdeki o aile, Japon bir ailenin Hicaz ( Vahhabi) İslam anlayışıyla Müslümanlığa bürünmüş halidir! İslam’dan yalnızca hicaz Arap kıyafetini ve bir de ( muhtemelen!) cani terörist zihniyetini almışlardır! Çünkü babanın, örtünün vacip olmadığı çocuklarını da o sıkı Vahhabi hicabına büründürmesi, bunun göstergesidir!
Bellidir ki bu türden yanlış din tasavvuruna sahip olanlar, İslam’daki adalet, merhamet, paylaşım, bölüşüm, karşıdakine insanca yaklaşım, kardeşlik, acıma vs gibi insani ve İlahi sıfatlardan habersiz kalmışlardır! Rabbim insanlığı bu türden kabuk Müslümanlığın şerrinden mahfuz buyursun.


Yazı Arşivi

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz