Erdoğan, Putin’le Soçi ve İdlib’i görüştü

31.01.2018 13:57

374 Kişi Okumuş

0 Yorum

Erdoğan, Putin’le Soçi ve İdlib’i görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. İki liderin gündeminde Soçi toplantısı ve İdlib vardı. Erdoğan, Putin’e Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de bilgi verdi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Soçi’de düzenlenen Ulusal Diyalog Kongresi, Zeytin Dalı Harekatı ve İdlib dahil olmak üzere Suriye’yle ilgili son gelişmeler hakkında görüş teatisinde bulunulan Erdoğan-Putin görüşmesinde ikili ilişkilere de değinildi.

İki lider, Ulusal Diyalog Kongresi’nde yaşanan bazı sorunlara rağmen, elde edilen neticenin önemli bir kazanım olduğuna dikkati çektiler. Anayasa Komitesi kurulması hususunda atılan adımın en önemli sonuç olduğuna işaret eden iki lider, kaydedilen gelişmenin, Astana’nın yanı sıra Cenevre süreci ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı açısından da bir katma değer niteliği taşıdığını vurguladılar.

ERDOĞAN, PUTİN’İ ZEYTİN DALI HAREKATI’YLA İLGİLİ BİLGİLENDİRDİ

Gerginliği azaltma bölgesi olan İdlib’te yaşanan güvenlik sorunlarına değinen iki lider, Türkiye’nin gözlem noktaları oluşturma sürecine ivme kazandırma konusunda da mutabık kaldılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı hakkında Putin’le bilgi paylaşımında da bulundu.

Karşılıklı anlayış ve işbirliğinin önemine dikkati çeken iki lider, Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve Türk Akımı projelerine değindikleri görüşmede, ikili ilişkileri her alanda geliştirme kararlılıklarını da teyit ettiler.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR