Erdoğan seçim kararını imzaladı: Türkiye 14 Mayıs’ta sandık başına gidecek

10.03.2023 14:55

Kişi Okumuş

0 Yorum

Erdoğan seçim kararını imzaladı: Türkiye 14 Mayıs’ta sandık başına gidecek

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin 14 Mayıs’ta yapılmasına yönelik kararı imzaladı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, Anayasanın 116. Maddesinin verdiği yetkiye göre 18 Haziran’da yapılması gereken seçimlerinin 14 Mayıs’ta yapılması kararı aldığını açıkladı.

Erdoğan, Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olduğunu da ilan etti.

Erdoğan, 18 Haziran tarihinin üniversite sınav tarihiyle çakışması, Hac farizasının yerine getirildiği bir döneme denk gelmesi ve okulların tatil olması nedeniyle memlekete gidişler nedeniyle sağlıklı bir tarih olmadığını, alternatif olarak 14 Mayıs’ı değerlendirdiklerini söyledi.

Erdoğan, “Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim takvimini hazırlayıp ilan edecek” dedi.

60 gün sonraki ilk pazar olan 14 Mayıs’ta cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri yapılacak.

14 Mayıs’ı, 6 Şubat depremlerindeki “yıkımın izlerini silecek hayırlı bir yarışa dönüştürmek” istediklerini belirten Erdoğan, “Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak, bizimle yarışacak ve TBMM’de temsil için mücadele edecek herkesten bu samimi çağrımıza destek bekliyoruz” diye devam etti.

Böylece Erdoğan Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olduğunu resmen ilan etti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli daha önce AKP, MHP ve BBP’den oluşan Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söylemişti.

Erdoğan, “14 Mayıs süreci, kısır siyasi çekişmelerin, yalan, iftira kampanyalarının mecrası haline dönüştürülürse, 85 milyon insanımız önünde vebale gireriz” dedi.

AKP’den milletvekili adayı olmak isteyenler için de bir karar aldıklarını belirten Erdoğan, “Partimize adaylık başvurusu yapacak herkes önce, belirlenecek asgari tutarı AFAD’ın deprem yardım hesaplarına bağış olarak yatıracak” dedi.

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nden oluşan Millet İttifakı, Pazartesi günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanı adayı olarak açıkladı.

BBC Türkçe

İlgili Terimler :

YORUMLAR