Esad: Amerikalılar yalan söylüyor

24.06.2018 23:02

336 Kişi Okumuş

0 Yorum

Esad: Amerikalılar yalan söylüyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye’de iç savaşın olmadığını çünkü ordunun ‘kiralık asker’ ve teröristlerle çatıştığını vurguladı. Amerikalıların da sürekli yalan söylediğinin altını çizen Esad “Uluslararası normlara saygı olmadıkça, etkili BM kurumları olmadıkça provokasyonların önlenebileceğini söyleyemezsiniz” dedi.

Rus NTV televizyonuna konuşan Esad, “Ülkemizde iç savaş yok, zira iç savaş inançlar arası, etnik, dini ve diğer çatışmalara dayanıyor. Suriye’de böyle bir şey yok. İstediğiniz herhangi bir yere, özellikle de hükümetin kontrol ettiği bölgelere gidebilir ve orada Suriye toplumunun tüm tabakalarının barış içinde yaşadıklarını görebilirsiniz, bu bir gerçek” ifadelerini kullandı. Esad, ‘Suriyelilerin birbirine ateş açmadığını, bunu paralı askerlerin ve teröristlerin yaptığını’ vurguladı.

‘2021’DE YENİDEN ADAY OLUP OLMAMA KONUSUNDA HENÜZ KARAR VERMEDİM’

Öte yandan Esad, 2021’de yeni bir dönem için devlet başkanlığı görevine aday olup olmayacağı konusunda henüz karar vermediğini söyledi. Suriye lideri, “Burada 2 faktör var. Birincisi benim isteğim ve o da ikinci faktöre, yani Suriye halkının iradesine bağlı” diye konuştu ve şöyle devam etti: “Önümüzde daha 3 yıl var. O zamana kadar, 2021’e kadar Suriye halkı aynı kişiyi, aynı devlet başkanını kabul etmeye hazır olacak mı, olmayacak mı? Eğer hazır olurlarsa, bunu düşünürüm, ancak şu an henüz erken, önümüzde 3 yıl var.”

‘IŞİD VE EL NUSRA BATI’NIN SAYESİNDE YENİDEN HALİFELİK KURMAK İSTEYECEK’

Bununla birlikte Esad’a göre IŞİD ve Fetih el Şam (el Nusra Cephesi) militanları, Batılı ülkelerin desteği sayesinde halifelik kurmak için yeniden dönecek: “Geri dönecekler çünkü Batılı güçler onları farklı isimler altında yeniden ve yeniden kullanıyor olacak.”

Militanların 30 yıl önce Afganistan’da olduklarını ve o zamanki ABD Başkanı Ronald Reagan’ın onlara terörist değil ‘kutsal savaşçılar’ diye seslendiğini belirten Esad, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi onlara ‘terörist’ diyorlar, fakat aynı zamanda kullanıyorlar. Belki de 10 yıl sonra onları başka bir yerde, başka bir isim altında yine kullanıyor olacaklar, bu sadece bir marka değiştirme işlemi. Batı’nın bir aracı.”

‘SURİYE’DE KİMYASAL SİLAH PROVOKASYONLARINI ÖNLEMEK MÜMKÜN DEĞİL’

Esad, ülkede kimyasal silahların kullanımıyla ilgili iddialara bağlı provokasyonların önüne geçilmesinin de mümkün olmadığını söyledi. Bu tür provokasyonların Batı ülkeleri ve medyası tarafından üretildiğine dikkat çeken Esad, şöyle konuştu: “Bu provokasyonların gerçeklerle hiçbir alakası yok. Bu sadece onların kendi hayal güçlerinin, medya araçlarının hayal gücünün bir meyvesi, kendi medya kuruluşları tarafından uydurulan ve ardından internet ve diğer medya araçları üzerinden dünyaya yayılan bir şey. Bu nedenle provokasyonların önlenmesi imkânsız.”

Esad, “Amerikalılar sürekli olarak yalan söylüyor ve hemen saldırıya geçiyor. Uluslararası normlara saygı olmadıkça, etkili Birleşmiş Milletler (BM) kurumları olmadıkça provokasyonların önlenebileceğini söyleyemezsiniz, dünya orman kanunlarına göre yönetiliyor ifadelerini kullandı.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz