Esad Irak Dışişleri Bakanıyla Görüştü

17.10.2018 15:18

355 Kişi Okumuş

0 Yorum

Esad Irak Dışişleri Bakanıyla Görüştü

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, başkent Şam’da Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi’yi ağırladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, başkent Şam’da Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi’yi ağırladı.

Suriye ve Irak’taki son gelişmelerin ele alındığı görüşmede, iki taraf ortak önem taşıyan bölgesel ve uluslar arası meseleleri masaya yatırdı.

Görüşmede, Suriye ve Irak’ta teröre karşı sağlanan zaferlerin ortak zaferle olduğunu belirten Esad, iki ülke sahasının bir olduğuna işaret ederek, iki ülkeden kahramanların teröre karşı savaşta kanlarını birbirlerine kattıklarını ifade etti.

İki ülke arasındaki tarihi ilişkilerin halk düzeyi başta olmak üzere çeşitli alanlarda geliştirmenin öneminin altını çizen Esad, Irak ve Suriye’nin bölge ve dünyadaki gelişmeleri ortak bir şekilde irdelediklerini söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı Caferi ise uluslararası gelişmelerin Suriye ve Irak’ın lehine olduğuna dikkat çekerek, Bunun nedeninin iki ülke ve halklarının savundukları meselenin meşru ve hak meselesi olduğunu ifade etti.

Irak, Suriye ve tüm bölgenin kalkınması için daha fazla çaba ve mücadeleye ihtiyaç olduğunu söyleyen Caferi, “Eşsiz tarihi ve medeni mirasa sahip olan Suriye zafere yaklaşmasının ardından eskisinden daha güçlü bir role ve kilit konuma sahip olacak” dedi.

Görüşmede iki taraf, iki ülke arasındaki sınır kapılarının açılmaları için çabaların yoğunlaştırılması üzerine anlaştı.

Irak Dışişleri Bakanı daha önce Suriyeli mevkidaşı ile başbaşa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlemişti.

Basın toplantısında iki bakan, Irak ve Suriye’deki zaferlerden tüm dünyanın faydalanacağını belirtmişti.

Görüşmede iki taraf ortak sınır kapılarının acilen açılmasına vurgu yapmıştı.

Caferi Suriye temaslarının ardından sabah saatlerinde Lübnan’ın başkenti Beyrut’a hareket etti.

Irak Dışişleri Bakanı Beyrut’ta Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüştü.

Görüşmeye dair Lübnan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Avn, Lübnan’ın Irak ile her alanda ilişkileri geliştirmeye istekli olduğunu dile getirerek, terör gruplarına karşı başarılı bir mücadele verip topraklarına barış ve istikrarı getiren Irak yönetimini tebrik etti.

Lübnan’ın Suriye sınırındaki topraklarını IŞİD ve Nusra’dan temizlediğine işaret eden Avn, Arap ülkelerinin karşılaştığı güçlüklerin artık aralarındaki dayanışmanın güçlendirilmesini gerekli kıldığını kaydetti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR