Feyzioğlu’dan ‘tek tip kıyafet’e itiraz: At izi it izine karışır

06.08.2017 17:17

785 Kişi Okumuş

0 Yorum

Feyzioğlu’dan ‘tek tip kıyafet’e itiraz: At izi it izine karışır

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, ‘FETÖ’ sanıklarına tek tip kıyafet uygulamasına karşı çıktı.

Oda TV için ‘Bu hain örgüt uluslararası destek kazanır’ başlıklı bir yazı kaleme alan TBB Başkanı Feyzioğlu, “Yargılamaları devam eden kişiler, yani sanıklar hakkında hangi ifadeyi kullanmalıyız? ‘Suçlu’ mu demeliyiz? Yoksa; ‘Suçlu olduğu iddia edilen’ mi?” sorusunu yöneltti.

Bu sorulara verilecek cevabın, medeniyetin hangi basamağında durduğumuzu ortaya koyacağını ifade eden Feyzioğlu, Hero’ yazılı tişörtle duruşmaya gelen sanığa uygulanacak yaptırımın mevcut kanunda zaten olduğunu belirtti.

Feyzioğlu yazısını şöyle sürdürdü: “Mahkeme başkanı verir talimatı, çıkarttırır o kıyafeti. Yenisini giydirtir, giyinmezse de salondan atar. Yeni bir kanun yapılmasını gerektiren, daha önce hiç görülmemiş bir durum yok ortada. Sorun, suçlu olup olmadıkları ortaya çıkarılsın diye yargılanan kişilere, yani sanıklara peşinen suçlu muamelesi yapılıyor görüntüsü verecek tek tip elbise ya da tulum giydirilme uygulamasına geçiliyor olmasından bile daha vahim. Sorunun büyüğü, devletin en üst makamının bu kararı ‘müjdelerken’, yargılanan kişilerin peşinen suçlu olarak görüldüğü anlamına gelecek cümleler kurması. Yanlış ki ne yanlış…”

Bu yaklaşımın ‘FETÖ’ye uluslararası alanda destek kazandıracağını savunan Feyzioğlu “Gerçek suçluları da toplumun gözünde zaman içinde mağdur sınıfına sokar. Tabiri mazur görün, at izi it izine karışır. Sap ile saman birbirinden ayrılamaz. Yargı elinden gelenin en iyisini yapsa bile, kimseyi doğru yaptığına inandıramaz” ifadelerini kullandı.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR