FSB: IŞİD ve diğer örgütlerin yeni hedefi, küresel terör ağı kurmak

04.10.2017 17:17

Kişi Okumuş

0 Yorum

FSB: IŞİD ve diğer örgütlerin yeni hedefi, küresel terör ağı kurmak

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, IŞİD ve Rusya’da yasaklı diğer terör örgütlerinin liderlerinin yeni küresel terör ağı kurmayı hedefi koyduğunu söyledi.

Krasnodar kentinde düzenlenen uluslararası güvenlik toplantısında konuşan Bortnikov, “Suriye ve Irak’ta halifelik kurma planları çöken IŞİD ve diğer terör örgütlerinin liderleri, yeni küresel terör örgütü ağı kurmayı küresel stratejik hedef olarak belirledi” dedi.

‘MİLİTANLAR, YENİ TERÖR YUVALARI KURMAK İÇİN İSTİKRARSIZ BÖLGELERE GÖNDERİLİYOR’

Uluslararası terör örgütlerinin mevcutlarındaki güçleri ve araçları yeniden planladığını, militanların hedefler doğrultusunda Ortadoğu dışındaki bölgelere gönderildiğini ve yeni terör yuvaları kurmaya müsait istikrarsız yerlere konuşlandırıldığını kaydeden Bortnikov, militanların en yoğun gönderildiği ülkenin Afganistan olduğunun altını çizdi.

‘MİLİTANLAR, AFGANİSTAN ÜZERİNDEN RUSYA’YA SALDIRIYOR’

IŞİD’in Afganistan’da halihazırda mevzilere sahip olduğunu ve militanların bu ülkeden Orta Asya, İran, Çin ve Hindistan’a geçiş yaptığını aktaran Bortnikov, teröristlerin Afganistan üzerinden Rusya’ya saldırı girişiminde bulunduğunu vurguladı.

‘RUSYA VE SURİYE ORDUSU, TERÖRİSTLERE CİDDİ KAYIPLAR VERDİRDİ’

Bu arada FSB Başkanı, Suriye ordusu ve Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin etkili eylemleri sonucunda terör örgütlerinin ciddi kayıplar verdiğini kaydetti.

Irak’ta koalisyon güçlerinin operasyonları sonucunda da teröristlerin kayıplar verdiğini anlatan Bortnikov, “Terör örgütleri, büyük miktarda toprak ve petrol bakımından zengin bölgeleri kaybetti. Sadece militanları değil, örgütlerin yurtdışındaki destekçilerini destekleme imkanı sunan ekonomik güç de azaldı” diye konuştu.

‘BAZI MİLİTANLAR KİMYASAL SİLAH ÜRETME BECERİSİ KAZANDI’

Bu arada Bortnikov, Suriye ve Irak’taki bazı militanların kimyasal silah üretme ve kullanma becerileri kazandığını belirtti.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz