Gabriel’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a itham

14.09.2017 11:08

Kişi Okumuş

0 Yorum

Gabriel’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a itham

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Almanya ve Türkiye arasında devam eden diplomatik krize ilişkin bir gazeteye verdiği röportajda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, kamuoyunun dikkatini Türkiye içindeki sorunlardan uzaklaştırmak için Almanya’yı ‘dış düşman’ olarak kullanmakla suçladı.

Nordwest Zeitung gazetesine konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan içerideki uzlaşmazlıkları gizlemek için Almanya’yı dış düşman olarak kullanıyor” ifadelerini kullandı.

Bakan, Erdoğan’ın bu oyununun ‘oynamaya değmediğini’ belirtti.

Aynı demeçte “Ekonomik yardımlarımızı azalttık ve Türkiye’ye yatırımlar konusunda risklere işaret ettik” diyen Gabriel, Ankara’nın buna da hızlı bir biçimde tepki gösterdiğini belirterek  “Ekonomik baskı etkisini gösterdi” değerlendirmesini yapmıştı.

ALMANYA-TÜRKİYE KRİZİ

İki ülke arasındaki ilişkilerdeki gerginlik birkaç ay önce Almanya’nın, anayasa değişikliği referandumu için Türk bakanlara Almanya’daki Türkiyeli seçmenlerle buluşma izni vermemesi ve ardından Erdoğan’ın Alman yetkililere yaptığı ‘Nazi’ benzetmesi ile başlamıştı.

15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası Almanya’ya iltica talebinde bulunan, aralarında üst rütbeli Türk askerleri ile diplomatların da bulunduğu kamu görevlilerine iltica hakkı tanınması, Berlin ile Ankara arasındaki gerginliği büyütmüştü.

Mayısta Ankara’nın, Alman milletvekillerinin heyetinin İncirlik Hava Üssü’nü ziyaret etmesini planlanan tarihten 1 gün önce iptal etmesi de kriz yaratmış, haziran başında Berlin bu adıma üste bulunan askerlerini geri çekerek yanıt vermişti.

Aralarında Die Welt muhabiri Deniz Yücel ve Büyükada’da gözaltına alınan insan hakları aktivistleri arasında yer alan Alman vatandaşı Peter Steudtner’ın da olduğu bazı Alman vatandaşlarının Türkiye’de tutuklanmaları sonrası katlanarak devam eden gerginlikte, son olarak Erdoğan, Almanya’da 24 Eylül tarihinde yapılacak genel seçimlerle ilgili Almanya’daki Türklere seslenmişti.

Erdoğan ‘Hristiyan Demokratlar, Sosyal Demokratlar (SPD) ve Yeşillerin Türkiye’nin düşmanı olduğunu’ söylemiş ve Türk kökenli seçmenlere ‘Türkiye’ye karşı düşmanlık yapmayan siyasi partileri destekleme’ çağrısında bulunmuştu.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz