GADIR-İ HUM’DA SÖYLENEN SAKALEYN HADİSİ İSLAM’IN ÖZETİDİR

19.07.2022 10:34

322 Kişi Okumuş

0 Yorum

GADIR-İ HUM’DA SÖYLENEN SAKALEYN HADİSİ İSLAM’IN ÖZETİDİR

Hasan Kanaatlı

h.kanaatli@hotmail.com

 

İslam Peygamberi ( sav) İslam’ın tümünü adeta şu kısa cümlede özetlemiş ve mütevatir olarak kabul edilen o hadisinde şöyle buyurmuştur:
-” Kendimden sonra sizin için, kendilerine sarıldığınız taktirde asla yolunuzu kaybetmeyeceğiniz iki emanet bırakıyorum. Biri Kur’an diğeri Ehl-i beytim’dir!”
Bu hadiste ” baş cümle”; ” İkisine birlikte sarıldığınız taktirde” ki cümledir! Yani o ikisi; “Kur’an ve Ehlibeyt” tir.
Peygamberin (sav) bu sözünden hareket eder isek; “Bize, Ehl-i Beytsiz Kur’an yeter” diyenler de yolunu kaybeder, “bize Kuransız Ehl-i beyt yeter” diyenler de yolunu kaybeder!
Dolayısıyla yol, İki şeyin üzerine kurulmuştur! “Düşünceyi/ inancı” Kurandan, “modeliteyi” (davranışı) Ehli beyt’ ten alacaksın, Çünkü Peygamber ( sav,) açıkça söylemiş ki, bunun aksi, yolu kaybetmektir!
İmam Ali ( as)’ın bir sözünden esinlenerek şunu da burada söylüyorum:
Bildiğiniz üzere canlı varlıkların hayatlarını sürdürdüğü farklı alanlar vardır. Her alanda yaşayan canlıyı ele geçirmenin ( avlamanın) kendine has bir yöntemi mevcuttur!
Havadaki canlılara bir tür tuzak kurulup yakalanırlar, denizdekiler bir başka tür tuzakla yakalanır, karadaki canlılar da başka bir tür tuzakla yakalanıp avlanılırlar! İnsanların avlanması ise dinledir( inançladır!)
İmam Ali ( as )’ın o sözünün özeti şudur:
-“Sizi bir inanca/ dine davet edenin sözüne değil, ameline, ahlakına ve aklına bakınız. Şayet ahlakı söyledikleri ile uyum içerisinde ise, onun aklı vardır demektir ve ona uyunuz, şayet ahlakı sözlerini yalanlıyorsa, onun aklı yoktur ve ondan uzak durunuz! ( Tabiki dini algıdaki akıl ile biz insanların algısında ki akıl aynı değildir!)


Yazı Arşivi

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz