Gazeteci Barış Pehlivan beşinci kez hapiste

16.08.2023 13:27

Kişi Okumuş

0 Yorum

Gazeteci Barış Pehlivan beşinci kez hapiste

Gazeteci Barış Pehlivan, hakkında 2020 yılında açılan ve 3 yıl 9 ay hapis cezası verilen dava kapsamında beşinci kez cezaevine girdi.

Cezaevi önünde açıklama yapan Pehlivan, “Bana haftalardır bir açıklama yapılmasını istiyorum. Neden ben bu ülkenin meclisinden çıkan ve beni de kapsayan yasadan faydalandırılmıyorum?” dedi.

Beşinci kez cezaevine giren gazeteci, eğer denetimli serbestlik talebine yanıt gelmezse sekiz ay daha cezaevinde kalacak.

Pehlivan, cezaevindeyken yayımlanan Cumhuriyet’teki ilk köşe yazısında “can güvenliğinin olmadığını bildiğini” söyledi.

Bir makalesinde Libya’da görev yaparken hayatını kaybeden MİT mensubunun kimliğini deşifre ettiği gerekçesiyle Pehlivan’a 3 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti.

6 Mart 2020’de tutuklanan Pehlivan, cezaevinde altı ay kaldıktan sonra başka bir davaya konu olmamak kaydıyla 9 Eylül 2020 tarihinde denetimli serbestlikle salıverilmişti.

30 Mart 2023’te Pehlivan hakkında, yaptığı bir haber yüzünden yeni bir dava daha açıldı, bu yüzden mahkeme bu yeni davanın denetimli serbestliğini bozduğuna hükmederek Pehlivan’ın tekrar cezaevine girmesine karar verdi.

Pehlivan, bu sebeple 17 Mayıs 2023’te de cezaevine çağrılmış, açık cezaevinde birkaç saat kaldıktan sonra Covid-19 izni nedeniyle dışarı çıkmıştı.

Gazeteci Pehlivan, o dönem yaptığı açıklamada Cumhuriyet’teki yazıları gerekçesiyle hakkında en az altı davanın açıldığını, ancak Süleyman Soylu hakkında yazdığı SS kitabının ardından denetimli serbestlik kararının bozulduğunu iddia etmişti.

Dün ise denetimli serbestlikten yararlanmak için yaptığı başvuruya yanıt verilmeyen ve Covid-19 izinlisi hükümlülerin tekrar cezaevine girmesini engelleyen düzenlemeden de yararlandırılmayan Pehlivan, infazını tamamlamak üzere Silivri’deki Marmara Cezaevi’ne gitti.

Pehlivan, cezaevine girmeden önce şu açıklamayı yaptı:

“Bunun beni aşan bir süreç olduğunu siz de biliyorsunuz. Bu biraz da halkın gerçekleri öğrenme çabası, bu biraz da kamuoyunun bilgilenme hakkının gaspı meselesi. Ben onun mücadelesini veriyorum.”

Cumhuriyet gazetesi

KAYNAK,CUMHURIYET

‘Kimsenin kuşkusu olmasın, yine yazacağım’

Cumhuriyet gazetesi yazarı Pehlivan, cezaevindeyken yayımlanan ilk yazısında “Şimdi yine yeni bir mücadelenin içine giriyorum. Can güvenliğimin olmayacağını bilecek deneyimdeyim. Lakin kimsenin kuşkusu olmasın, yine yazacağım” dedi.

Pehlivan, şair Ahmet Telli’nin bir şiirinden alıntı yaparak, “Ne güzel demiş Ahmet Telli: ‘Belki yine gelirim, sesime ses veren olursa bir gün…'” diye yazdı.

Kılıçdaroğlu: Gerçekleri yazmaya devam edecekler

Pehlivan’a destek olmak için Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi üyesi Enis Berberoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Kılınç, Zeynel Emre, gazeteci Murat Ağırel ve Pehlivan’ın arkadaşları cezaevi önüne geldi.

Barış Pehlivan, basın açıklaması yaptıktan sonra cezaevine giriş yaptı.

Barış Pehlivan’ın tutuklanmasına tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Barış Pehlivan gibi bağımsız ve cesur gazeteciler dün teslim olmadıkları gibi bugün de teslim olmayacaktır, gerçekleri daima yazmaya devam edeceklerdir” dedi.

Barış Pehlivan’ın yazıları nedeniyle mahkum edilmesine tepki gösteren Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ise, “İktidar özgür ve özgün haber peşindeki arkadaşlarımızla, propagandistleri, kalemini kiralayan ve hatta satanları asla karıştırmamalı” dedi.

Bilgin, Pehlivan’ın denetimli serbestlikten yararlandırılması için Adalet Bakanlığı’na yaptığı başvuruya cevap verilmesi için çağrıda bulundu.

Haluk Hepkon paylaşım

KAYNAK,X

Pehlivan’ın kitaplarını yayımlayan Kırmızı Kedi Yayınevi’nin sahibi Haluk Hepkon da gazetecinin cezaevine gönderilmesine tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabında bir paylaşım yapan Hepkon, “Biz bu filmi daha önce de gördük, sonu iyi bitmiyor. Hukukun ve adaletin olmadığı bir ülkede hiç kimse güvende değildir” diye yazdı.

BBC Türkçe

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz