Geri Dönüş Hakkı Ortadan Kaldırılamaz

19.06.2018 12:25

480 Kişi Okumuş

0 Yorum

Geri Dönüş Hakkı Ortadan Kaldırılamaz

Hamas Siyasi Ofisi Başkanı, Gazze Şeridi’ndeki baskının sona ermesi ve Filistin milli rotasının değişmesi için Batı Şeria hareketinin devam etmesi gerektiğini belirtti.

News Times internet sitesinde yer alan habere göre, Hamas Hareketi siyasi ofisi başkanı İsmail Haniyye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Batı Şeria işgalcilere karşı verilen varoluş savaşının sona ermesi için güven noktası olmaya devam edecektir. Batı Şeria bizim istikrarlı politikamız doğrultusunda başardı ve aç bırakma, Gazze Şeridi’nin kuşatılması ve işgalcilerle güvenlik işbirliği politikalarına karşı olduklarını ispatladılar.

İsmail Haniyye daha sonra 30 Mart’ta başlayan geri dönüş gösterileri ile ilgili şu ifadeleri kullandı: Bu gösteriler Filistin halkının dinamizminin başlangıç noktasıdır ve Filistin meselesini siyasi, güvenlik ve ekonomik alanlarda korudu.

Haniyye açıklamalarının devamında işgalcilere kaşı yapılan savaşta hayatını kaybedenlere rahmet ve yaralılara şifa temennisinde bulunarak şunları söyledi: Onlar bu milletin büyüklüğünü ve fedakarlıktaki gücünü temsil ediyorlar.

Siyasi alanda, Haniyye bir kez daha ortak bir ulusal konseyin oluşturulması ve genel seçimler ve ulusal birlik hükümetinin oluşturulmasına zemin hazırlanması için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini vurguladı.

Hamas siyasi ofisi başkanı daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Ulusal tüm sorumlulukları kabul ederek tüm ulusal gruplara Filistinlilerin iç örgütlenmesi ihtiyacını üstlenmeleri ve çıkmazlara karşı pozisyon almaları için çağrıda bulunuyoruz ve biz de bu stratejiye bağlıyız. İşgal altındaki Kudüs’e yönelik tehlikeli komplolarla, göç sorunu ve diğer tüm sorunlarla mücadele edebilmek için tutarlı ve ortak bir iç düzenleme istiyoruz.

Haniyye açıklamalarının devamında,  Birleşmiş Milletler tarafından yakın zamanda Filistinlilerin lehine alınan karara işaret ederek şu ifadeleri kullandı: Bu karar Siyonist Rejim ve Amerika’nın kenara çekilmesine vurgudur. Kudüs’ün kimliği hiçbir zaman değişmeyecektir ve Filistin halkı bu şehre karşı ne pahasına olsun vefasını sürdürecektir. Geri dönüş hakkı bir dizi kararla ortadan kaldırılamaz.

İsmail Haniyye daha sonra işgalcilerin zindanlarında tutuklu bulunan Filistinlilere selam göndererek sözlerini şöyle sürdürdü: Onlar Filistin ulusal planının bir parçasıdır. Filistinli gruplar esirleri kurtarmakla yükümlüdür ve bu konu gruplarımızın ve Hamas Hareketinin askeri kanadı Şehit İzzettin Kassam Tugayları’nın önceliğidir.

Batı Şeria’daki bölgeler son günlerde Filistinlilerin, Özerk Teşkilatın Gazze halkına yönelik yaptırımlarını kaldırması talebiyle yaptıkları gösterilere sahne olmaktaydı ancak güvenlik görevlileri Filistinli göstericileri ses bombası ve göz yaşartıcı gaz kullanarak bastırdı.

Bu gösteriler “Gazze’deki yurttaşlarımıza yönelik yaptırımları kaldırın” sloganıyla başlamıştı.

Siyonist Rejim’in Mısır’ın desteğiyle Gazze Şeridi’ne yönelik 11 yıllık kuşatmasının gölgesinde, Mahmut Abbas liderliğindeki Filistin Özerk Teşkilâtı da son aylarda Gazze Şeridi’ne memurların maaşının ödenmemesi gibi bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı.

Rasthaber

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz