Guardian: ABD-AB düellosunun kazananı Putin oldu

01.08.2017 15:52

Kişi Okumuş

0 Yorum

Guardian: ABD-AB düellosunun kazananı Putin oldu

Guardian yazarı Natalie Nougayrede, ABD ve AB arasında yaptırımlar konusunda yaşanan düellodan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kazançlı çıkacağını belirtti.

Guardian’daki köşesinde bir makale kaleme alan Nougayrede, AB’nin ABD’nin Rusya’ya uygulamayı planladığı yeni yaptırımlardan neden memnun olmadığını anlattı.

AB’li yetkililer ile Almanya ve Fransız yönetimlerinin ve Avrupa Komisyonu Jean-Claude Juncker’in ABD’nin yaptırımlarına olumsuz yaklaştığını anımsatan Nougayrede, “AB, yaptırımlar konusunda ABD Kongresi’ne karşı Putin ile birlik yapmış gibi hareket etti. AB, Washington’un Rusya’ya yaklaşımını alkışlamak yerine öfkeli bir tutum izliyor. Rus lider, ABD Başkanı Donald Trump çevresindeki delilik nedeniyle bir kez daha kazanan taraf oldu” ifadelerini kullandı.

‘KUZEY AKIM 2, İHTİLAF KONUSU’

AB’de yaptırımlar konusunda fikir ayrılığı yaşandığını ve Kuzey Akım 2’nin ihtilaf yaşanan konulardan biri olduğunu kaydeden Nougayrede, “Orta Avrupa ve Baltıklar, boru hattının inşasına karşı çıkarken, Almanya ise yaptırımların projeyi etkileyebilecek olmasından dolayı öfkeli” diye belirtti.

‘ÜLKELERİN FARKLI GÖRÜŞLERİ NEDENİYLE İSTİŞARELER YETERSİZ KALIYOR’

Orta ve Doğu Avrupa’nın ABD’nin yaptırım tasarısına karşı olmadığını ancak bu bölgelerdeki ülkelerin, Almanya-Fransa ittifakından daha önemsiz bir rolde olduklarını da savunan Nougayrede, İngiltere’nin ise Brexit sürecine yoğunlaştığının altını çizdi.

Bu doğrultuda Brüksel’in Washington’la yaşadığı ihtilafın ana nedeni olarak AB’de yeterli istişarenin yapılamaması olduğunu savunan Nougayrede, Avrupa Komisyonu’nun jeopolitika ile ilgilenmediğini, mevcut ticari ilişkilerin daha büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR