Güvenlik Konseyi Arabistan’ı Cinayet İşlemeye Teşvik Ediyor

12.08.2018 16:11

251 Kişi Okumuş

0 Yorum

Güvenlik Konseyi Arabistan’ı Cinayet İşlemeye Teşvik Ediyor

Yemen Ensarullah Hareketi Sözcüsü, Güvenlik Konseyi’nin Yemenli öğrencileri taşıyan otobüse yönelik saldırının ayrıntıları araştıracak bir ekibinin olmadığını belirtti.

Yemen Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam, Suudi koalisyonun Yemenli öğrencileri taşıyan otobüse yönelik saldırısına ilişkin açıklamasında; uluslararası camianın ve Güvenlik Konseyi’nin sessiz kaldığını belirtti.

Abdusselam twitter sayfasında yaptığı paylaşımda; Zayhan’da çocukların katledilmesini birçok ülke kınadı ve çocukların parçalanmış bedenleri Arabistan’ı çepeçevre sardı. Ancak bu koşullarda Güvenlik Konseyi’nin doğrudan araştırma ekibi bulunmuyor ve uluslararası camia da Yemen’e yönelik vahşice cinayetlerin durması konusunda sorumluluğunu yerine getirmiyor. Onlar sessiz ve tepkisiz kalarak Suudi koalisyonu bilinçsizce daha çok cinayet işlemeye teşvik ediyorlar, ifadelerini kullandı.

Yemen’de Perşembe günü öğrencileri taşıyan bir otobüse yapılan saldırıda 55 kişi ölmüş ve 77 kişi de yaralanmıştı.

Bu hava saldırısına ilişkin görüntülerin ve haberlerin yayılmasıyla, birçok ülke her ne kadar saldırının sorumlusunun ismini zikretmeseler de, saldırıyı kınadı. Güvenlik Konseyi de Cuma günü güvenilir bir araştırma yapılmasını istedi ve saldırının sorumlusunun ismini zikretmediği gibi bağımsız bir araştırma ekibi kurulacağı yönünde de bir bilgi paylaşmadı.

Arabistan ve Amerika bağımsız araştırma yapılmasını reddediyor ve Suudi Arabistan tarafından araştırma yapılmasını kabul ediyorlar.

Geçtiğimiz gün (Cuma günü) Birleşmiş Milletler’in bildirisinin ardından, Yemen İnkılabı Yüksek Komitesi başkanı Muhammed Ali el-Husi bağımsız araştırma yapılması önerisini desteklediğini belirterek, Yemenli grupların BM heyetiyle işbirliği yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR