Halaçoğlu, Akşener önderliğinde kuracakları yeni partiyi anlattı: Defosu olanı istemiyoruz

18.08.2017 10:38

427 Kişi Okumuş

0 Yorum

Halaçoğlu, Akşener önderliğinde kuracakları yeni partiyi anlattı: Defosu olanı istemiyoruz

Bağımsız Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, MHP’den ihraç edilen Meral Akşener’le kuracakları yeni parti için “Bazı ilkelerden asla taviz vermeyeceğiz: Dürüstlük. Defosu olmasın. Bundan taviz vermeyiz. Yolsuzluk gibi… Onları istemiyoruz” dedi.

Bağımsız Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Meral Akşener önderliğinde kurmaya hazırlandıkları yeni partiye ilişkin açıklamalarda bulundu. Habertürk’ten Saliha Çolak’ın sorularını yanıtlayan Halaçoğlu, özetle şunları söyledi:

‘EYLÜL, OLMAZSA EKİM’

  • Ülkenin birtakım sorunlarını çözecek projelerin hazır olması gerekiyor. Genel merkez tüzüğün hazırlanması… Kurucular kuruluyla ilgili çok önemli gelişmeler, kişiler var ama daha geniş bir kitle ile temas var. Önümüzdeki eylül olmasa da ekim ayında ortaya çıkacak parti.

‘İNSANLAR ARTIK CUMA NAMAZINA GİTMEK İSTEMİYOR’

  • İnsanlar artık cuma namazına gitmek istemiyor, siyasi propaganda merkezi haline getirildi camiler. Bundan kurtulacak bir yol lazım. ‘Bu alternatiftir’ diye güvenilecek bir siyasi yapıya şiddetle ihtiyaç var. Başta Meral Hanım olmak üzere bütün arkadaşlar rüzgâr almış durumda. Bir siyasi oluşum beklentisi var. Bu yapı kendisini ‘sağcı’, ‘solcu’ diye nitelendirmeden, milli refleks halinde düşünüyor.

‘KENDİNİ BULACAK’

  • Bu parti; milliyetçi muhafazakâr, Atatürkçü olacak; Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerine sahip çıkacak parti olacak. Herkes kendini burada bulacak. AKP’nin de CHP’nin de savunduğu şeyler var burada. Türkiye Cumhuriyeti’ni tekrar ayağa kaldırmak için bir siyasi oluşum. ‘Türk milletinin özünden çıkmış milli bir hareket’ diyebilirsiniz.

‘KÜSKÜNLER PARTİSİ OLMAYACAK’

  • Kurucular kurulunu gördüğünüzde, ‘Her kesim temsil ediliyor’ diyeceksiniz. Bazı ilkelerden asla taviz vermeyeceğiz; dürüstlük. Defosu olmasın. Bundan taviz vermeyiz. Yolsuzluk gibi… Onları istemiyoruz. Cumhuriyet’in temel değerlerine aykırı tavır içinde insan istemiyoruz. Atatürk’e, Cumhuriyet’e sahip çıksın. Dini de siyasete alet edecek durumda olmasın ama inancımızın değerini bilsin. Partilerde siyaset yapanların yanı sıra partilere girmemiş kişiler de var. Küskünler partisi olmayacak. ‘biz’ diyoruz, ‘ben’ demiyoruz. Egolarımızı, nefsimize yönelik arzu ettiklerimizi bir kenara bırakıyoruz. Bizi kimse, ‘şucu bucu’ diye nitelendirmesin.

500 BİN İMZA

  • (Meral Hanım nasıl aday gösterilecek?) İstersek, 300 bin, 500 bin imza da toplarız.

’25 SENE SONRA ‘SEN HAKLIYMIŞSIN’ DİYORLAR’

  • Ben Batı Çalışma Grubu’nu, bunların okulları konusunda uyarmıştım. 25 sene sonra “Sen haklıymışsın” diyorlar. Gerçekten hükümetin FETÖ ile mücadele ettiğine inanmam için siyasi ayağını ortaya çıkarıp bertaraf etmesi lazım. Bunu kendi siyasi çıkarları için kullanılır hale geldi. (Bu hareket bir tertip miydi?) Kendi içinizdeki yapılanmasını ortadan kaldırırsanız, samimi mücadele ettiğiniz ve tertip olmadığı ortaya çıkar.

’50+1’E KİLİTLENDİK’

  • Artık 200 milletvekili de çıkarsanız iktidar değilsiniz. 50+1’i çıkarırsanız iktidarsınız. Biz buna kilitlendik. Türkiye’yi yönetmeye, Cumhurbaşkanı’nı çıkarmaya talibiz, Türkiye’yi parlamenter hukuk sistemine döndürme niyetindeyiz.

‘HALKIMIZ CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE BİR KİŞİYE OY VERECEK’

  • (Muhalefet tek aday üzerinde uzlaşabilir mi?) Hedefimiz ilk turda Cumhurbaşkanlığı’nı kazanmak. Halkın büyük çoğunluğunun bu yeni oluşuma destek vereceğini, Cumhurbaşkanı’nı ilk turda seçeceğimizi düşünüyorum. CHP’nin de milliyetçi oku var, temel değerlerine sahip çıkan şeyi var ama halkımızın bu konuda geçmiş dönemdeki hatayı görerek, bir kişiye oy vereceğini düşünüyorum.

‘1918 ÖNCESİ GİBİ’

  • 41 ilde teşkilat kurmak yeterli seçime girmek için. Çok çabuk hallederiz, 1 hafta içinde tabelamızı koyarız. Akıl almaz bir teveccüh var. Herkes elimize sarılıyor; “Size güveniyoruz. Size umut bağladık” diye. Sorunlar çok büyük. 1918 öncesi Türkiye’yi devralmış gibi olacağız.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz