Haşdi Şaabi: Havice’yi IŞİD’den kurtarma operasyonu yakında başlayacak

06.09.2017 17:24

805 Kişi Okumuş

0 Yorum

Haşdi Şaabi: Havice’yi IŞİD’den kurtarma operasyonu yakında başlayacak

Irak ordusu, Haşdi Şaabi milisleri ve Peşmerge güçleri, Havice kentini IŞİD’den almak için operasyon başlatacak. Sputnik’e konuşan Haşdi Şaabi Komutanı Tahir Ebu Ali, operasyonun birkaç gün içinde başlayacağını belirtirken, Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurd Hikmet ise Havice’nin alınması için hazırlıklı olduklarını söyledi.

Irak ordusu kaynaklarından edinilen bilgilere göre Musul ve Telafer kentinin IŞİD’den temizlenmesinin ardından, Kerkük’e bağlı Havice ilçesini de örgütten kurtarmak için operasyon düzenlenecek.Sputnik’e açıklamada bulunan Haşdi Şaabi Komutanı Tahir Ebu Ali, Havice operasyonunun birkaç gün içinde başlayacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Havice kentinin IŞİD’den temizlenmesi için birkaç gün içinde operasyon başlayacak. Operasyona Irak ordusu ve Haşdi Şaabi güçleri katılacak. Operasyon kapsamında Irak ordusu ve güçlerimiz Havice sınırına büyük bir askeri yığınak yapıyor. Kente birkaç koldan eş zamanlı operasyon başlatacağız. Havice’nin bir tarafında Haşdi Şaabi güçleri var. Bir tarafında ise Peşmerge güçleri var. Peşmerge güçlerinin operasyona katılıp katılmayacağı henüz belli değil. Görüşmeler sürüyor.

44 bin askerle operasyon başlatılacak. Kenti birkaç gün içinde temizlemeyi hedefliyoruz. Havice büyük bir yerdir. Havice’ye bağlı birçok köy vardır. Sadece Havice’yi almayacağız. Havice etrafındaki Ebbasiye kasabası, Riyaz kasabası ve Reşat kasabasını da IŞİD’den temizleyeceğiz.”

‘IRAK’TAN IŞİD’İ TEMİZLEYECEĞİZ’Havice’den sonra Irak’ta Anbar vilayeti, Kaem bölgesini de IŞİD’den kurtarmak için operasyon başlatacaklarını dile getiren komutan Ali, Irak’tan IŞİD’i temizleyeceklerini söyledi.

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurd Hikmet ise Havice kentine yakında operasyonun olacağını aktararak, şöyle devam etti:

“Havice’nin IŞİD’den alınması için Peşmerge güçleri olarak planımız ve hazırlıklarımız var. Havice IŞİD için çok önemli bir yerdir. Kentte sivil sayısı da çok fazla. Havice Kürdistan bölgesi için çok önemlidir çünkü Kerkük kentine yakındır. IŞİD’in Havice’de olması Kerkük için bir tehdittir. Havice alınsa Kerkük üzerindeki tehlike de kalkmış olur.”

Kerkük ile Musul arasında yer alan ve Kerkük’ün 40 kilometre batısında yer alan Havice kenti 2014 yılında IŞİD tarafından ele geçirilmişti.

IŞİD, Haziran 2014’ten bu yana Havice ilçesi ve ona bağlı Riyaz, Abasi, Reşid ile Zap kasabalarını elinde tutuyor.

Sputnik / Hikmet Durgun’un haberi

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz