Hazar Kıyısı Ülkelerinden Ortak Bildiri

13.08.2018 18:04

441 Kişi Okumuş

0 Yorum

Hazar Kıyısı Ülkelerinden Ortak Bildiri

Hazar Denizi sahili beş ülke liderleri, Hazar Denizi’nin Hukuki Rejimi ortak bildirisinin imzalanmasından sonra yaptıkları açıklamada; bu bildirinin karşılıklı saygı ve çıkar çerçevesinde olduğunu bildirdiler.

Kazakistan’ın Aktao limanında Pazar günü yayınlanan ortak bildirinin ardından İran, Rusya, Kazakistan, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Türkmenistan liderleri tarafından yapılan ortak açıklama; Hazar Denizi Hukuki Rejimi’nin kıyı ülkelerin işbirliklerini geliştirmeleri yönünde ortak hedeflerini karşılayacağına yer verildi.

Parstodayın verdiği haberde beş ülke tarafından yayınlanan ortak bildiride; Hazar denizinin hukuki rejiminin yürürlüğü ve Hazar denizi kıyısı ülkeler arasında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla 5 ülkenin dışişleri bakanlıkları temsilcilerince her altı ayda bir gözden geçirme toplantılarının yapılmasına karar verildiğinin altı çizildi.

Ortak bildiriye göre; varılan anlaşma çerçevesinde bir taslak metnin hazırlanmasına başlanmasına vurgu yapıldı.

Bildiride ayrıca, Hazar Denizi Hukuki rejiminin, kıyı devletlerinin endüstriyel, ticari, enerji, ulaştırma, yeni teknoloji, turizm, enformasyon ve diğer alanlarda ilişkiler ve işbirliğinin geliştirilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Hazar Denizi’nin beş ülkesinin cumhurbaşkanları, ortak çıkarlar ve güvenliğe ulaşmak için, Hazar Denizi’nde koordineli güven artırıcı önlemlerin denizdeki askeri faaliyetler alanında da benimsenmesi gerektiğini belirtmişlerdir.

Hazar Denizi’nin korunmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Hazar Denizi ülkeleri liderleri, “Terörizmle Mücadelede İşbirliği”, “Organize Suç” ve “Sınır Güçleri İşbirliği” alanlarında protokollerinin imzalanmasını memnuniyetle karşılarken Hazar Denizi’nin çevrecilik açısından da korunmasına vurgu yaptılar.

İran, Rusya, Kazakistan, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Türkmenistan cumhurbaşkanları Hazar Denizi’ni barış, gönül birliği, iyi komşuluk ve etkili uluslararası işbirliği denizi olarak tanıttılar.

İlgili Terimler :

YORUMLAR