İbadi’den Kürtlere Referandum Çağrısı

19.07.2017 12:41

Kişi Okumuş

0 Yorum

İbadi’den Kürtlere Referandum Çağrısı

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) yapmak istediği referandumun ‘anayasal olmadığını’ açıkladı. İbadi, başkent Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, “IKBY, ‘referandum sonucunu uygulamayacağız’ diyor. Eğer uygulamayacaksanız neden yapıyorsunuz? Bu referandum anayasal değil” dedi.

“Biz bu vatanda ortağız. Tek taraflı iş yapmak olmaz” diyen İbadi şunları kaydetti: “Yeni sorun yaşansın istemiyorum. Ordu ile Peşmerge arasındaki ilişkiler çok iyi ve hiçbir hassasiyet söz konusu değil. Referanduma alternatif bulmaya çağırıyorum. IKBY, Irak’ın bir parçasıdır. Kürtler, Irak’ın birinci derece vatandaşıdır ve böyle de kalacaktır. Kürtlerin çıkarı Irak’ın içerisinde kalmaktır. Ticari, ekonomik ve diğer tüm alanlarda bu böyle. Komşu ülkeler de buna milli güvenlik tehlikesi olarak bakıyor. Bunda da haklıdırlar. Dayanışmaya devam etmemizi diliyorum.”

‘MUSUL’DA SİVİLLER IŞİD’E KARŞIYDI’

Musul’un terör örgütü IŞİD’den kurtarılması sonrasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan İbadi şunları söyledi: “Musul’da siviller IŞİD’e karşıydı. Bazı aileler, IŞİD’i güvenlik güçlerine ihbar ediyorlardı. Toplu cezalandırmada yana değiliz. Toplumsal barışı sağlamak istiyoruz.”

Musul’da sivillerin işkenceye maruz kaldığını kanıtlayan raporlara da değinen İbadi, bu raporların gerçeği yansıtmadığını savundu. İbadi, “Bu örgütler, halkı IŞİD gazabından kurtarırken neredeydi? Ferdi bazı eylemleri genele yayıyorlar. Bu tür raporlar teröristleri sivilleri katletmeye teşvik ediyor” ifadelerini kullandı.

“Yeni Irak’ta aşırıcılığa yer olmayacak. Mezhepçiliği de reddediyoruz.” dedi.

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR