İdlib’de cihatçı örgütler arasında şiddetli çatışmalar: Çok sayıda ölü ve yaralı var

04.12.2018 16:09

382 Kişi Okumuş

0 Yorum

İdlib’de cihatçı örgütler arasında şiddetli çatışmalar: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Suriye’nin İdlib kenti kırsalında El Kaide yöneticileri tarafından kurulan Ahrar’uş Şam örgütü ile El Nusra’nın öncülük ettiği Heyeti Tahrir Şam (HTŞ) arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Her iki taraftan çok sayıda ölü ve yaralı var. HTŞ ayrıca Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne büyük bir saldırı başlattı.

ÖSO kaynaklarından edinilen bilgilere göre Suriye’nin kuzeyindeki İdlib kentinin batı kırsalında yer alan Muhambil kasabası ile güneybatısında yer alan Cederaya ve Eneb kasabasında El Nusra’nın öncülük ettiği Heyet Tahrir Şam (HTŞ) ile El Kaide yöneticileri tarafından kurulan Ahrar’uş Şam örgütü arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.Ağır silahların kullanıldığı çatışmalarda HTŞ’den 14 militan, Ahrar’uş Şam örgütünden ise 23 militanın öldü. Siviller çatışmalar nedeniyle evlerini terketmek zorunda kaldı.

HTŞ çatışmalar sonucunda Gab bölgesinde Zeyzun ve 5 köyü Ahraru’uş Şam’ın elinden, Ahrar’uş Şam ise 2 bölgeyi HTŞ’den aldı.

Öte yandan HTŞ, Anib ve Jizraya kasabalarında Türkiye destekli 23 ÖSO grubunun çatısı konumundaki Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne ani büyük bir saldırı başlattı.

Taraflar arasında şiddetli çatışmaların devam ettiği, ölü ve yaralıların olduğu belirtiliyor.Çatışmaların sona ermesi için cihatçı örgütler taraflar arasında görüşmeler yaptı ancak çatışmalar yine de durmadı.

Suriye ordusuna karşı 5 yıldır ortaklık yapan Heyeti Tahriri Şam ile Ahraru’uş Şam İdlib kentine ortak saldırmışlardı ve kenti Suriye ordusundan almışlardı. Her iki örgüt Lazkiye kırsalı ve Hama kenti kırsalında Alevi sivillere katliamlar yapmakla suçlanıyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR